verze pro tisk

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

27. leden 2015

Pití kávy v těhotenství je poněkud kontroverzní téma. Někteří odborníci říkají, že těhotenství káva nijak neohrožuje, jiní ji důsledně nedoporučují. Je tedy těžké se v této problematice zorientovat a zjistit, kde je vlastně pravda? Mnohé z nás se však bez ranní kávy zkrátka neobejdou, není třeba se obávat. Jeden šálek kávy denně nikomu neublíží.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Jsem těhotná, mohu pít kávu?

Věci, které děláte pravidelně a víte, že nejsou příliš zdravé, obvykle běžně neřešíte. Jiné je to však v době, kdy zjistíte, že jste těhotná. Najednou vás ovládne obrovský příval odpovědnosti. Vždyť už nemáte v rukou pouze svůj život, ale také život vašeho dítěte, které je na vás nyní plně závislé. Některé ženy se obávají i zdánlivě banálních věcí, mezi které patří také pití kávy. Jen málokterá žena kávu nepije vůbec, je však těžké s tím najednou ze dne na den přestat. Závěry nejnovějších studií však zní jasně, kávy se vzdávat nemusíte ani v graviditě, jen ji zkuste omezit. Jeden či dva šálky denně miminku neublíží a vám pomohou zahnat únavu.

Všeho s mírou

Jestliže jste dosud byla zvyklá pít několik šálků kávy denně, nejlépe bez mléka, pak jistě uberte. Nadměrná konzumace kávy může způsobit nižší porodní váhu dítěte a také lehce zvýšit riziko potratu (zejména v prvním trimestru). To ovšem neznamená, že se kávy musíte vzdát úplně. Některé ženy v těhotenství na kávu zcela ztratí chuť, jiným naopak začne víc chutnat. Snažte se však dodržet maximální dávku kofeinu, která odpovídá přibližně 300 mg množství na den. Někdy vám dokonce kávu doporučí lékař, a to v případě, že trpíte nevolnostmi nebo máte nízký tlak. Pijte kávu s mlékem, hodně ji tím naředíte.

Káva nedehydratuje

Dlouho se hovořilo o tom, že káva působí močopudně a tím dehydratuje organismus. Nejnovější studie však toto tvrzení vyvrací. Ačkoliv je pravda, že po prvním šálku kávy budete muset jít brzy na toaletu, tato potřeba již při dalším pití nestoupá. Je samozřejmě vhodné dodržovat pitný režim v podobě neperlivých a neslazených nápojů.

Jak se rozhodnout?

Jak tedy celou problematiku s pitím kávy v těhotenství shrnout? Řiďte se zdravým selským rozumem. Káva není nic zdravého, čím bychom se měli dopovat několikrát denně, na druhou stranu v malém množství je zcela neškodná a má pozitivní vliv na myšlení a únavu. Pokud však máte obavy a těmto tvrzením nevěříte, můžete zvolit bezkofeinovou alternativu kávy, například CARO. Bezkofeinová káva chutná velmi podobně. Nicméně stále je to pouhá náhražka.

Podělte se s námi o vaše názory

Jak jste vyřešila pití kávy v těhotenství vy? Vzdala jste se jí pro „blaho“ dítěte, nebo jste ji pouze omezila? Napište nám své názory na pití kávy v těhotenství, případně se s námi podělte o své zkušenosti.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Maruška

pondělí, 16. únor 2015
17:30

Caro jako bezkofeinová alternativa kávy je fajn a je zcela přírodní, takže žádná přidaná chemie. Mohu jen doporučit! :)


posted by: Maruška [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Během období těhotenství, zejména v prvních měsících, se nastávající maminky často potýkají se zánětem močových cest. Tyto obtíže se však nezřídka kdy objevují i u ostatních lidí. Jako prevence proti zánětu močových cest účinkuje konzumace brusinek.

Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

Obecně je možné říci, že potřeba tekutin je velmi individuální a závisí na několika dalších podmínkách. Správné je vypít v průběhu dne nejméně 1, 5 litru tekutin, v těhotenství je potřeba toto množství alespoň dodržet, či jej ještě navýšit.

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Vaším velkým přáním je počít zdravé miminko. To je přáním snad každé ženy. V případě, že trpíte autoimunitní chorobou, je přání znásobeno. Proč? Taková onemocnění totiž přinášejí mnohá úskalí a je třeba jim věnovat velkou pozornost.

Podpora těhotenství: jak otěhotnět

Podpora těhotenství: jak otěhotnět

Stále více žen má problémy s otěhotněním. Tak přirozená věc, přesto se potíže s otěhotněním týkají každým rokem většího množství žen. Na vině může být mnoho faktorů. Odborníci se domnívají, že to může být nejen důsledkem špatné životosprávy, ale také celkovými návyky a současným překotným stylem živ…