verze pro tisk

Co rozhodně jíst v těhotenství?!

24. leden 2012

Jste těhotná a nevíte, co zdraví prospěšného jíst? Jaký je ideální pitný režim? Je potřeba užívat potravinové doplňky?


Co rozhodně jíst v těhotenství?!Co rozhodně jíst v těhotenství?!

Nacházíte se v období, kdy je zvlášť dobré dbát na správné složení vašeho jídelníčku. Je to nezbytné jak pro vás samotnou, tak především pro příznivý vývoj očekávaného miminka. Hlavní zásada tedy je – vyvážená a pestrá strava!

Jaké jsou tedy ty správné živiny?

Základními a významnými složkami potravy jsou obecně bílkoviny, cukry a tuky. Ovšem dbejte na to, aby jídelníček obsahoval z těchto látek ty zdraví užitečné části, a to ještě v určitém poměru. Zde je podrobnější přehled:

Bílkoviny (proteiny)

V období vývoje miminka je třeba zvýšit jejich přísun. Ideální je, když jsou ve stravě těhotné ženy zastoupeny z 15-20% ze všech přijatých látek za den. Obecně vzato jsou prvořadé bílkoviny živočišné, jelikož mají vyšší biologickou hodnotu. Vytváří totiž vzácné aminokyseliny.

Vhodné potraviny, z nichž získáme vyšší dávku proteinů, jsou maso (libové a pokud možno ne uzené!), mléko, tvaroh, tvrdé sýry, ale i luštěniny, obilniny (poslední dvě jmenované navíc dodají tělu vlákninu potřebnou pro správnou funkci střev a zajišťujích menší výskyt zácpy, která je v těhotenství častým jevem). Výtečným zdrojem bílkovin a vlákninou zároveň je tak například hrách.

Cukry (sacharidy)

Měly by tvořit přibližně 50-55% ze všech přijatých látek denní stravy. Jsou hlavním zdrojem energie a „pohonem“ pro organismus. Ale zde platí opatrnost – pozor na řepný, tedy upravený jednoduchý cukr! Cukry jednoduché, které se vstřebávají rychle a jsou takzvaným „okamžitým nabíječem“ pro tělo, totiž zvláště v období těhotenství zatěžují zbytečně játra a slinivku.

Naopak zdravíprospěšné jsou takzvané cukry složené, přírodního původu. Tedy ty, které se v těle vstřebávají pomalu a dodávají mu energii dlouhodobě. Je proto vhodné jíst cukry například ve formě škrobů, které jsou obsaženy v bramborách, obilí a kořenové zelenině. Samozřejmě to neznamená, že si musíte odepřít občasnou návštěvu cukrárny a nedat si váš oblíbený zákusek, ale pokud možno opravdu jen jeden a ne příliš často.

Tuky (lipidy)

I zde platí, že existují tuky jak ty nepostradatelné, tak i ty škodlivé. V denní stravě by těch dobrých měla maminka přijmout zhruba 25-30%. Pro správný vývoj plodu (pro vývoj jeho mozku) jsou obzvláště důležité takzvané esenciální mastné kyseliny. Ty organismus nedokáže sám vytvářet, proto je vhodné jíst takové potraviny, které nám je do těla dopraví. Jsou jimi mimo jiné libové maso, drůbež, nízkotučné jogurty.

Vitamíny

Přírodní, nebo syntetické?

Nedílnou součástí jídelníčku těhotné ženy jsou i vitamíny, minerální látky a stopové prvky. V těhotenství jsou obzvláště důležitými:

  • hořčík (nachází se v zelených částech rostlin, obilninách, luštěninách),
  • železo (důležité pro krvetvorbu, nedostatek způsobuje tzv. chudokrevnost),
  • jód (v mořských rybách),
  • vitamíny skupiny B (obsaženy v obilninách, kvasnicích, masu, vejci, vnitřnostech, mléce - viz kde najít vitamín B),
  • vitamín C (v černém rybízu, kiwi, citrusech, rajčatech, zelí, kapustě, špenátu, paprikách, bramborech)
  • kyselina listová (také na krvetvorbu, slouží i jako prevence vrozených vývojových vad nervové soustavy; obsažena v kapustě, brokolici, chřestu, špenátu, fazolích).

U kyseliny listové je důležité zmínit, že je obsažena i v cereáliích, které je ale třeba jíst čerstvé, ne tepelně upravené. Tento proces totiž ničí onu kyselinu!

Pokud je vaše strava pestrá a obsahuje v dostatečném množství výše uvedené složky a potraviny, nemusíte již tělu dodávat další dávky vitamínů v podobě výživových doplňků. A pokud ano, váš lékař – gynekolog jistě doporučí, u kterých je vhodné přísun navýšit.

A co pít?

Mimořádně důležitý je správný pitný režim! Maminka by v těhotenství měla vypít přibližně 2 litry tekutin. Vhodné je pít menší doušky v průběhu celého dne. Vyšší přísun tekutin je prospěšný už jen kvůli nezbytnému „propláchnutí“ ledvin a tím dostatečnému vylučování škodlivých látek ven z těla. Ideální tekutinou je pramenitá voda, nebo neslazené ovocné a zeleninové šťávy, stejně tak opět neslazený ovocný čaj.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Dieta při těhotenské cukrovce: Co jíst a co ne?

Dieta při těhotenské cukrovce: Co jíst a co ne?

Možná jste kolem sebe slyšela už nespočet rad, co se při cukrovce smí a nesmí. Ale zde je jeden podstatný rozdíl. Těhotenská cukrovka má ještě přísnější kritéria co do léčby a i co do stravování. Jedno společné tu ale je. Zvýšená hladina cukru.

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Ke změně pleti obvykle dochází vlivem hormonálních změn v těhotenství. U někoho jsou tyto projevy mírné a těhotná žena má pleť prakticky stejnou jako před těhotenstvím.

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie, jinak také pajizévky. Není snad ženy, která by se s nimi v těhotenství nesetkala. Ano, jsou vzácné případy, kterým se tyto nepříjemné kožní prasklinky vyhnuly.