verze pro tisk

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

27. červen 2012

Postihla vás nevolnost a cítíte se nezvykle unavená? A plánujete těhotenství? Možná se vám právě zadařilo! A pokud se vám opozdil i menses, pak je úspěch téměř jistý.


Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Doprovází jej řada symptomů a příznaků, které jsou typické, ale přesto se nemusí vyskytnout u každé těhotné ženy. Některá pocítí všechny příznaky, jiná jen málokteré.

A jaké symptomy jsou ty typické, dle kterých se můžete „řídit“ a které jsou pravděpodobnými důkazy o tom, že jste těhotná?

 

1 Nevolnost a zvracení – Postihuje velké procento těhotných. Obvykle se jedná o psychickou a hormonální reakci na novou situaci. Obavy, které ženu sužují, zda daný stav zvládne, zda se dokáže postarat o miminko, zda se stále bude líbit svému partnerovi. Nevolnost se zpravidla objevuje v prvním trimestru a postupně ustupuje. Jak s ní bojovat, se dočtete zde.

 

2 Napětí v prsou, citlivé bradavky – Prsa se postupně zvětšují a připravují se tak na kojení. Je vhodné volit pohodlné a podpůrné podprsenky.

 

3 Změny v chutích, citlivost na pachy – Mnoho žen zažívá odklon od běžných chutí a naopak jim začíná chutnat to, co dříve nemusely. Stejně tak vůně, které jim byly dosud příjemné, se mohou v důsledku těhotenství změnit na nepříjemné.

 

4 Pocit únavy – V důsledku zvýšení hladiny hormonu progesteronu mnohé ženy pociťují až nadměrnou chuť spát a odpočívat. Je-li to možné, nebraňte se odpočinku a čerpejte z něj potřebnou sílu. Budete ji ještě potřebovat.

 

5 Časté nutkání chodit na záchod – Postupným růstem dělohy je obvyklé nutkání k častému močení, a to kdykoliv během celých 24 hodin, tedy včetně noci. Těhotné postihuje i „únik“ moči v důsledku smíchu, kýchnutí či kašlání.

 

6 Opožděná perioda – Zpozdila se či se vůbec neobjevila menstruace? To je velmi typický, zpravidla první a téměř jistý důkaz toho, že jste těhotná. Ovšem pozor, vynechání menses může být způsoben i jinými okolnostmi (nemoc, stres apod.). Naopak jsou i případy, kdy žena menstruuje ještě několik měsíců v době svého těhotenství.

 

7 Vyšší bazální teplota – Pokud pravidelně sledujete stav vaší bazální teploty a ta je zvýšena v kuse už 18 a více dnů, pak je dost pravděpodobné, že se může jednat o těhotenství.

 

8 Vaginální krvácení – Některé ženy v důsledku uhnízdění vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni zažívají v 11.-12. dni od početí cca 2 dny trvající mírné krvácení či špinění. Pokud je ale silnější, bolestivé a neustává, může se jednat o velmi nebezpečné mimoděložní těhotenství a je proto nezbytně nutné vyhledat lékaře.

 

Samotné těhotenství provází ještě velká řada více či méně vyskytujících se příznaků. Jsou jimi například nepříjemné pálení žáhy, bolest hlavy nebo výkyvy nálady. Přečtěte si také článek jak poznat těhotenství.

To, zda jste skutečně v radostném očekávání, ale zjistíte nejlépe pomocí citlivého těhotenského testu, který zakoupíte v drogerii či lékárně. Nejspolehlivější důkaz o stavu vám samozřejmě podá ošetřující gynekolog, který provede ultrazvukové vyšetření a jedná-li se o velmi rané těhotenství, odebere vám krev a provede test.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Každá žena, která se snaží otěhotnět, přirozeně studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. A to zejména v jeho druhé polovině, po ovulaci. Dnes se podíváme na to, co je nidace a jak vlastně probíhá. Od kdy do kdy k ní dochází? A co přichází po ní?

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Těhotná žena by měla více než kdy jindy přizpůsobit životosprávu letnímu počasí, především tomu nebývale teplému. Právě extrémně vysoké teploty těhotnou velmi zatěžují a ohrožují.

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie je jedním z nejzávažnějších onemocnění v těhotenství. Není zdaleka tak lehce rozpoznatelné a může být na životě ohrožující komplikací jak pro matku, tak pro plod.

Mléčné výrobky v těhotenství. Ano, ale které?

Mléčné výrobky v těhotenství. Ano, ale které?

Mléčné výrobky jsou zdrojem důležitých vitamínů a vápníku. Jsou to komplexní potraviny, které jsou snadno stravitelné a mají vysokou biologickou dostupnost. Je ale dobré vědět, které přesně a v jaké úpravě jsou těmi nejlepšími pro těhotnou ženu.