verze pro tisk

Těhotenství: 13. týden

20. únor 2012

Víte, že jste právě „zdolala“ první trimestr? A víte také, že jste započala období, ve kterém se zřejmě budete cítit nejlépe? A co vaše miminko, jak dynamickou cestu ve svém vývoji do této doby vykonalo?


Těhotenství: 13. týdenTěhotenství: 13. týden

Vy i miminko se právě nacházíte na samém přelomu dvou trimestrů. Ten první, a pro vás oba nejdůležitější, máte tedy zdárně za sebou. Ze svého pohledu jste pravděpodobně překonala dobu plnou změn a výkyvů.

Mohlo vám být nevolno, či jste značně reagovala na v tu chvíli pro vás nepříjemné pachy. I vaše miminko prošlo obrovský kus cesty vývinu. Ve třináctém týdnu se čímdál více začíná podobat opravdovému miminku.

Pokračuje i na dále jeho růst do délky. V tento týden již měří zhruba 7-7,5 centimetrů a váží asi 14-20 gramů. Hlavička už není tak dominantní jako doposud. Nyní tvoří přibližně 1/3  z celkové délky.

Miminko je už tak čilé, že se dokáže i odrážet od děložní stěny. Vy ale jeho pohyby nejste stále schopna cítit, jelikož plod je stále dost malý a lehký. Kromě toho už začíná pohybovat i rty a tím se mu zesilují svaly, což je velmi potřebné pro budoucí sání mléka.

A jak pokračuje další vývoj plodu?

V tuto chvíli má miminko vyvinuté či se dovyvíjí tyto orgány a části:

  • horní a dolní víčka má stále spojena
  • v ústech se již vytvořil základ pro všech 20 mléčných zubů
  • i nadále pokračuje vývoj ušního boltce (má hrbolatý a nepravidelný vzhled)
  • změnil se vzhled přední stěny trupu (břišní dutina se zvětšuje a mizí pupeční kýla)
  • ve střevech se tvoří klky (pomáhají v pohybu potravy)
  • dochází k poklesu krvetvorby v játrech (podílí se na ni již i slezina)
  • ledviny plně produkují moč (vylučuje se následně do plodové vody)
  • kůže je nadále průhledná (tvoří se jemné chmýří – lanugo)
  • na bříšcích prstů se vytvořily jedinečné otisky

A co nového přinesl tento týden mamince?

Na ženě už je těhotenství nejspíše dost patrné. Větších rozměrů doznala prsa. V nich se obvykle v tuto dobu tvoří takzvané kolostrum, což je výživná nažloutlá tekutina podobná mléku. Přírůstek váhy je stále mírný, a to jen 1-2 kg. Od této chvíle ale vaše váha poroste mnohem rychleji.

V tomto období můžete zaznamenat různé otoky dásní a rozličné zubní potíže. Objevit se může i krvácení dásní. To vše je způsobeno mnohými hormonálními změnami, ale také častým zvracením, které zvyšuje kyselost v ústech a tím se narušuje sklovina zubů. Problémy toho typu ale zpravidla po porodu zmizí. Je ovšem vhodné zubní hygienu nyní dodržovat ještě intenzivněji než kdykoliv dříve.

Vzhledem k tomu, že vaše váha už poroste rychlejším tempem než dosud, je dobré začít cvičit. Pochopitelně byste měla vybrat cviky, které jsou pro těhotenství prospěšné. Vyberte si takové pohyby, které zajistí zpevnění pánevního dna a posílí svalstvo zad. To jistě oceníte při samotném porodu. Doporučeným pohybem je například plavání či obyčejná chůze nejlépe v přírodě na čerstvém vzduchu.

S nástupem nového trimestru se naštěstí i snížilo riziko možného potratu. Většina žen může pocítit i nárůst libida.

Co vás čeká za vyšetření v ordinaci?

Opět absolvujete pravidelné vyšetření moči, měření krevního tlaku a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?