verze pro tisk

Těhotenství: 16. týden

25. únor 2012

Víte, že podstoupíte v tomto týdnu jedno důležité vyšetření? A víte také, že možná ucítíte první jemné pohyby vašeho miminka? A jak veliké už je miminko?


Těhotenství: 16. týdenTěhotenství: 16. týden

Miminko je čímdál víc čilé. Dokonce tak, že v tuto dobu některé maminky ucítí první pohyby svého děťátka. Nezřídka se přetočí co chvíli hlavičkou nahoru, aby se opět stočilo hlavičkou dolů. Velmi aktivní je i jeho srdíčko. Tepe přibližně 150 krát za minutu a za celý den přečerpá asi 25 litrů krve.

Plod již měří zhruba 11 centimetrů a váží asi 80 gramů.

Jaké další části se miminku vyvinuly?

  • hlavička se napřimuje
  • oči a uši jsou téměř na svém místě
  • funguje oběhový systém
  • pohlavní orgány jsou diferencované a zjevné

Co nového přinesl tento týden mamince?

Pokožka je mnohem více prokrvená a pleť je celkově vypjatá. Proto často maminka slýchává, že jí to velmi sluší a je svěží. Ačkoliv od počátku 2. trimestru ale její tělesná hmotnost rychleji poroste, přesto se cítí stále dost pohyblivě a celkově i dobře. Těhotenské nevolnosti, závratě a návaly se totiž patrně vytratily.

Vrchol dělohy se v tuto dobu nachází přibližně v polovině vzdálenosti mezi stydkou kostí a pupíkem. Samotná děloha váží asi ¼ kila a tuto hmotnost tvoří hlavně plodová voda. Té se v děloze nachází asi 200 ml.

Maminka už možná zaznamenala první pohyby plodu, ale ty jsou ještě stále velmi slaboučké, jelikož miminko má v děloze pořád dost místa a každý dotyk připomíná spíše jakési chvění. V 16. týdnu ale pohyb děťátka ucítí s větší pravděpodobností vícerodičky a naopak maminky prvorodičky jej zachytí až kolem 20. týdne.

Jaké vyšetření podstoupí maminka?

Při návštěvě ordinace čeká na maminku kromě pravidelného vyšetření moči, krevního tlaku a tělesné hmotnosti i další důležitý krevní odběr. Je to takzvaný triple test, při kterém se laboratorně měří hladiny tří látek vytvářených matkou a placentou. Pokud je tato hladina vysoká, platí zde možné riziko některých vývojových či genetických vad. Jednou z nich je například Downův syndrom. Pozitivní výsledek ale ještě neznamená skutečnou poruchu, jen vyšší pravděpodobnost. Po takovém výsledku je třeba provést další podrobné vyšetření plodové vody.

Tento týden (možno až do 20. týdne) na těhotnou ženu také čeká takzvaný „velký ultrazvuk“, pomocí něhož je možné určit skutečné stáří, velikost, pohlaví a další aspekty vyvíjejícího se plodu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?