verze pro tisk

Těhotenství: 19. týden

27. únor 2012

Víte, jaké akrobatické „kousky“ dělá vaše miminko v bříšku? A co nového přinesl tento týden vám? Rozhodně vaše srdce má nyní spoustu práce. Podívejte se na přehled 19. týdne.


Těhotenství: 19. týdenTěhotenství: 19. týden

Miminko už, dá se říci, v tuto chvíli „pouze“ roste. Všechny orgány se téměř či zcela vyvinuly. Hlavička už není zdaleka tak veliká jako na počátku těhotenství. Nyní už tvoří asi 1/3 z celkové délky plodu. Kostra, vnitřní orgány i končetiny už také doznaly téměř konce vývoje a jsou plně funkční.

Vaše miminko je pěkný akrobat. V děloze má totiž ještě stále dostatek místa, což mu poskytuje skvělé možnosti pro různé pohybové kousky. Kotrmelce, odrážení se od děložní stěny a kopání nožičkami nejsou ničím neobvyklým. K tomu všemu dokáže již zdařile pohybovat rty, otvírá i zavírá ústa. Je to do jisté míry příprava na budoucí sání z maminčina prsu.

Miminko měří přibližně 13-15 centimetrů a váží asi 200 gramů.

A co dalšího se miminku vyvinulo?

  • v mozku se tvoří oblasti pro jednotlivé smysly (sluch, zrak, chuť, čich, hmat) – už rozlišuje tmu a světlo a zvukové vjemy
  • jsou plně vytvořeny základy jak mléčných, tak hlouběji v dásni i základy trvalých zubů
  • pod kůží v obličejové části jsou velmi dobře vyvinuty svaly (může je stahovat)
  • pokožka je stále velmi tenká (jsou v ní založeny všechny vrstvy)
  • v kůži jsou buňky tvořící pigment (rozhoduje o barvě pokožky)
  • povrchové kožní buňky se odlupují – stávají se součástí mázku (vernix)
  • mázek – bělavá a mazlavá hmota (asi 1 cm silná); pokrývá celý povrch tělíčka a má ochrannou funkci proti dlouhodobým účinkům plodové vody

Jak se cítí maminka?

Těhotné ženě už se zakulacuje bříško. Však také vrchol dělohy dosahuje do poloviční vzdálenosti mezi pupíkem a stydkou sponou. I váha začíná růst rychlejším tempem. Je možné, že nyní se navýšila o další 3 kilogramy. Dochází i k ukládání tuku, a to v bocích, stehnech a hýždích.

Je pravděpodobné, že maminka toto období pociťuje jakousi bodavou a ostrou bolest v podbřišku sahající až do oblasti třísel. Není čeho se obávat. Natahují se totiž svaly a vazy v důsledku zvětšování dělohy. Jen v případě častých a neúměrných bolestí je patřičné obrátit se na lékaře.

Nyní má srdce před sebou velikou práci. Pumpuje asi o 30-50% více než obvykle a produkuje i více krve. Pracuje totiž „za dva“. Navíc zvýšené množství krve slouží jako rezerva při případné výraznější ztrátě krve při samotném porodu.

Jaké vyšetření probíhá v 19. týdnu?

V ordinaci lékaře maminka absolvuje pravidelnou kontrolu vzorku moči, měření krevního tlaku a hmotnostního přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?