verze pro tisk

Těhotenství: 20. týden

29. únor 2012

Víte, že vaše miminko se velmi čile pohybuje v plodové vodě? A že jeho srdce pracuje rychleji než vaše? A hlavně, víte, že vaše těhotenství právě překonává magickou polovinu z celkové délky?


Těhotenství: 20. týdenTěhotenství: 20. týden

Miminko je velmi čilé. V děloze provádí různé pohybové kousky, kope a někdy si paleček strčí do pusinky a cumlá jej. Placenta je pro děťátko doslova životadárcem a domovem. Poskytuje mu totiž vzduch, ochranné látky, slouží i jako čistička odpadu z látkové výměny a hlavně je zdrojem výživy.

Jeho aktivní pohyb mu plně zajišťuje asi 50 centimetrů dlouhá pupeční šňůra. V té jsou z důvodu ochrany před poškozením uloženy cévy spirálovitě, kdyby došlo k náhlému natažení pupečníku.

Velmi výkonné je i srdíčko miminka. Pracuje totiž asi dvakrát rychleji než matčino srdce. Pokožka miminka je stále pokryta jemnými chloupky. Ty se objevují i na dlaních a chodidlech. Krátce před porodem ale z těchto míst vymizí.

Od této chvíle se mění způsob měření délky miminka. Lékař při stanovení velikosti sečte délku hlavičky, trupu a nohou. Ve 20. týdnu měří tedy plod průměrně 20 centimetrů a váží kolem 260 gramů.

Co dalšího se miminku vytváří?

  • ve střevech se tvoří mekonium (tzv. smolka) – objevuje se ve formě první stolice po porodu; tmavě zelená až černá; obsahuje spolykané částice plodové vody a žlučových barviv
  • u dívek je již vytvořena zásoba vajíček ve vaječnících, a to na celý život (cca 6 milionů)
  • dolní končetiny výrazně rostou do délky
  • na povrchu kůže dlaní a chodidel se objevují jedinečné obrazce kožních rýh (dědičně dané a neměnné)

A co nového přinesl týden mamince?

Vaše těhotenství se nachází v samé polovině. Váha nyní roste mnohem rychleji než v předešlém semestru a do této doby jste nejspíše přibrala kolem 4-5 kilogramů. Děloha je v tuto chvíli svým vrcholem až u pupíku. To může způsobovat tlak na žaludek a tím tak nepříjemné pálení žáhy.

Pravděpodobně pociťujete i bolestivé pnutí vazů a svalů v podbřišku až k tříslům. To je způsobeno právě rozpínáním dělohy. Další nepříjemností může být vznik křečových žil. Dochází totiž k tlaku dělohy směrem dolů a to brání volnému a plynulému průtoku krve z nohou do srdce. Je proto třeba, abyste zbytečně nestála delší dobu, často také nohy pokládala do zvýšené polohy a relaxovala.

Prsa jsou již o nějaké to číslo zvětšena a je proto nezbytné, aby jejich tíha nezatěžovala vaši páteř až příliš. Vhodné je nosit pohodlné a podpůrné podprsenky. K dalším zajímavým znakům druhého trimestru patří i rychlejší růst nehtů. Jsou i silnější a pevnější. Je to dáno vlivem hormonů.

Jaké vyšetření na maminku čeká?

Opět podstoupíte pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku.

Tento týden ale také nejspíše proběhne 2. ultrazvukové vyšetření pro odhalení případné vývojové vady miminka. Pokud lékař odhalí jisté nesrovnalosti, odešle vás na podrobnější vyšetření ke specialistovi.

Toto ultrazvukové vyšetření má také mimojiné za úkol určit uložení placenty, množství plodové vody v ní a samotný růst plodu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?