verze pro tisk

Těhotenství: 21. týden

3. březen 2012

Co se změnilo s nástupem druhé poloviny těhotenství? Jak moc už je těhotenství na mamince patrné? A jak velká už je děloha? To se dozvíte v následujících řádcích.


Těhotenství: 21. týdenTěhotenství: 21. týden

Vaše těhotenství se „přehouplo“ do druhé poloviny. To s sebou přineslo další pokroky ve vývoji miminka a také další charakteristické příznaky pro vás jako těhotnou ženu.

Vývoj děťátka se pomalu blíží ke konci. Všechny vnitřní orgány vyzrávají a přejímají svou funkci. I samotné buňky jednotlivých orgánů začínají mít rozdílné uspořádání. Rozlišeny už jsou s definitivní platností i pohlavní orgány. Děvčatům se zformovala pochva.

Miminko je stále velmi aktivní, čile kope a pohybuje se v děloze do všech možných směrů. Má vytvořen i svůj rytmus spánku a bdění. A paradoxně zpravidla úplně obráceně proti vašemu. Tedy v době, kdy chcete spát vy, miminko je obvykle nejvíc plné elánu a naopak.

Plod v tuto chvíli měří asi 26,5 centimetrů a váží přibližně 360 gramů.

Co dalšího se miminku vyvíjí?

  • mozek pokračuje ve velkém vývinu (odděluje se šedá a bílá hmota, ale stále chybí záhyby – mozek je hladký)
  • vytváří se nervová spojení
  • oční víčka dokončila svůj vývoj
  • vyvíjí se trávicí systém

Co se děje mamince?

V tento čas už je na vás těhotenství určitě rozpoznatelné z pohledu druhé osoby. Vždyť vrchol dělohy také dosahuje do úrovně asi 1 centimetr nad pupíkem.

S rostoucí váhou přibývají i problémy s ohýbáním a v důsledku zadržování vody v těle trpíte zřejmě otoky končetin (prstů ruky a kotníků nohou). Je proto nanejvýš vhodné, abyste omezila dlouhé stání na místě a nosila správnou obuv. V případě výrazných otoků konzultujte tento stav s lékařem.

Zcela jistě tento týden ucítíte i pohyb vašeho miminka, a to i přesto, že jste prvorodička. Jsou ještě poměrně málo znatelné, jelikož miminko má v děloze stále dostatek místa.

Jaké vyšetření žena podstoupí?

V případě, že navštívíte svého lékaře-gynekologa v tomto týdnu, podstoupíte opět vyšetření moči, krevního tlaku a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?