verze pro tisk

Těhotenství: 24. týden

8. březen 2012

Víte, že se vaše těhotenství pomalu blíží ke konci druhého trimestru? Co vás v tomto týdnu čeká za vyšetření? A který orgán se ještě dovyvíjí vašemu miminku? Podívejte se v následujících řádcích z 24. týdne těhotenství.


Těhotenství: 24. týdenTěhotenství: 24. týden

V tuto chvíli už miminko vypadá jako skutečný novorozenec. Je ale stále malé a dovyvíjí se mu jeden velmi důležitý orgán, a to plíce. Proto děťátko ještě potřebuje svůj čas k příchodu na svět.

Právě v plicích dochází k rozvětvování průdušek a tím vzniká takzvaný průduškový strom. Utváří se také látka surfaktant, která vyplňuje vnitřek plicních sklípků, brání jejich smrštění a tak nedochází ke kolapsu plic. Pokud je této látky v plicích dostatek, dítě je schopno po porodu samostatně dýchat.

Všechny orgány vyjma plic jsou už vytvořeny a plní svou funkci. Takové srdce je velmi výkonné, i když v tyto týdny je zrovna srdeční tep zpomalený a tak dobře zaznamenatelný pomocí ultrazvuku.

Pokračuje i rychlý růst vašeho miminka. Nyní už měří po celé své délce asi 30 centimetrů a váží kolem 530-600 gramů.

Co dalšího se miminku dotváří?

  • mozek pokračuje v dynamickém růstu
  • na hlavičce jsou viditelné vlásky
  • součástí očních víček jsou i řasy (oči jsou stále zavřené)
  • na jazyku se dotváří chuťové pohárky
  • vyvinul se i čich
  • kůže už je o něco silnější (vytvořen podkožní tuk)

Co se děje s maminkou?

Vaše těhotenství se nachází téměř ve své polovině a je to znát čímdál více. Ač je druhý trimestr obvykle vcelku příjemný, objevují se přesto stále v menší či větší míře nějaké neduhy. Jedním z nich může být rychlé přibývání tělesné hmotnosti. V důsledku toho může docházet k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence a tím k rozvolnění stydké spony. To způsobuje nepříjemnou bolest v podbřišku a v kříži, případně i v oblasti třísel či vnitřní strany stehen.

Na vaší postavě je těhotenství už opravdu viditelné. Průkazným jevem je nejen rostoucí bříško, ale i zvětšená prsa a takzvaná „kachní chůze“ (chůze „zeširoka“ a zpomalená v důsledku zvýšené hmotnosti a zvětšené dělohy). Pokožka v oblasti prsou a bříška může být napnutá a svědí. Nejde o nic závažného. Pokud ale registrujete svědění úporné a především na končetinách, raději tento stav nahlaste svému lékaři. V tomto případě možná trpíte těhotenskou cholestázou, která je nebezpečná pro vaše miminko.

K dalším nepříjemným stavům zpravidla v tomto trimestru patří i plynatost a pálení žáhy. Těmi naopak pozitivními je větší chuť a energie a méně časté močení.

Tento týden je také přelomový z důvodu přesunu z kategorie posledního týdne k zákonem povolenému provedení potratu (v těchto týdnech ale jen ze závažných zdravotních důvodů) do týdne s už možným předčasným porodem. Aby mělo ale děťátko alespoň malou šanci na přežití, je potřeba jeho minimální váhy 500 gramů.

Jaké vyšetření podstoupíte?

V případě návštěvy gynekologické ordinace na vás opět čeká pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku. Tento týden ale můžete též absolvovat i vyšetření ultrazvukem, při kterém lékař zjistí stav plodu, jeho polohu, pohyby, samotné uložení placenty, množství plodové vody, ale i srdeční frekvenci děťátka. Tento či následující týdny budete také odkázána k vyšetření (pro některé ženy ne příliš příjemnému a oblíbenému) na těhotenskou cukrovku, tedy na orální glukózový toleranční test (jinak oGTT).

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?