verze pro tisk

Těhotenství: 32. týden

26. březen 2012

Trápí vás neduhy? Nebo snad pociťujete kontrakce v nepravidelných intervalech? Cítíte tlaky v pánevní oblasti? Není divu, vaše těhotenství už je ve 32. týdnu.


Těhotenství: 32. týdenTěhotenství: 32. týden

Jak se miminko v tomto týdnu vyvíjí?

Miminko už je pěkně růžové a zakulacené, protože pod pokožkou je vytvořena tuková vrstva. Tím je kůže krásně napnutá. Děťátko stále přibývá na váze a už teď je jeho tělesná hmotnost asi 1700 gramů a měří přibližně 42 centimetrů.

Všechny jeho orgány už jsou v podstatě vyvinuté, jen plíce stále dozrávají. I kosterní systém je kompletní, ale kosti jsou pořád ještě měkké a ohebné. V hrudní oblasti jsou měkké jamky místo bradavek. V nich jsou vytvořeny základy mléčných žláz.

V tuto dobu je nejspíš miminko otočeno hlavičkou dolů - a tak by to mělo zůstat až do samotného porodu.

Co se děje mamince?

V tuto chvíli je už nejspíš ručička na váze asi o 10 kilogramů dále. Od této chvíle ale už vaše váha tak rychle stoupat nebude. Do porodu byste za ideálních podmínek měla přibrat na tělesné hmotnosti ještě přibližně o 2 kilogramy více.

Se vzrůstem váhy jsou ale obvykle spojeny těhotenské nešvary jako nepříjemné pálení žáhy, ztížený dech, případně časté močení. To je způsobeno tím, že miminko už sestupuje do pánevní oblasti a tak tlačí na močový měchýř.

Neobvyklé nejsou ani takzvané poslíčky (z angličtiny Braxtonovy-Hicksovy kontrakce; dle lékaře, který je popsal). Tyto kontrakce jsou běžné, trvají zpravidla asi 1 minutu, nedostavují se pravidelně a jsou obyčejně nebolestivé.

Kromě váhy vzrostl i objem krve. Ten je přibližně o 40-50% vyšší.

Pozor – Od této chvíle můžete nastoupit oficiálně na mateřskou dovolenou (6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu). Možnost volby je na vás a po případném posouzení lékaře.

Jaké vyšetření na vás čeká?

Opět podstoupíte pravidelné měření krevního tlaku (prevence preeklampsie), vyšetření moči a váhového přírůstku. Možné je i ultrazvukové (v pořadí třetí nutné) vyšetření. Bude vám injekčně odebrán vzorek krve za účelem zjištění protilátek (Rh faktor), krevního obrazu, pohlavních nemocí typu AIDS a syfilis.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?