verze pro tisk

Těhotenství: 33. týden

28. březen 2012

Trápí vás otoky? Špatně se vám dýchá a máte pocit „těžkých“ nohou? A víte, jak veliké už je vaše miminko? Podívejte, co přináší 33. týden.


Těhotenství: 33. týdenTěhotenství: 33. týden

Co se děje s miminkem?

Miminko už v tuto chvíli měří asi 44 centimetrů a váha se pohybuje kolem 1900 gramů. Je velmi pravděpodobné, že už si v děloze „našlo“ tu správnou polohu pro porod, tedy je hlavičkou dolů. Může se sice ještě stát, že se do porodu poloha změní, ale spíše ne.

Jen zhruba u 4% žen-rodiček nastává situace, kdy miminko zůstane do porodu v nevhodné poloze, nejčastěji koncem pánevním. Podle situace lékař pak volí typ porodu.

Miminko je pořád velmi aktivní a má vytvořeno svůj pravidelný rytmus. Jsou chvíle, kdy je klidnější a následně je zase hbitější. Tak je to v pořádku. Pohyby ale musí být citelné v jistých intervalech po celý den.

Kosti miminka už jsou pevnější, jen lebeční nejsou spojené. To usnadní samotný pohyb miminka porodními cestami, při kterých se lebeční kosti přizpůsobí prostředí jejich posouváním a překrýváním.

Jediným stále ještě ne zcela dovyvinutým orgánem jsou plíce. Srdce pumpuje rychle. Srdeční tep miminka je až 160 úderů za minutu.

Co se děje mamince?

Pravděpodobně vás trápí několik neduhů jako zadýchávání, pálení žáhy, ale třeba i otoky. Děloha narůstá, tím se zvětšuje bříško a vaše končetiny dostávají pořádně zabrat. Není proto neobvyklé, že máte oteklé nohy.

Otoky jsou také důsledkem zadržování vody v těle, proto si hlídejte pitný režim a dodávejte tělu pravidelně tekutiny.

Pozor ale na to, kde se otoky objevují. Jsou-li i v obličeji a na rukách, je možné, že trpíte závažnou preeklampsií. V tomto případě jsou otoky způsobeny vysokým krevním tlakem. Na tento fakt určitě co nejdříve upozorněte svého lékaře.

Od tohoto týdne vás také čeká jedna změna. Zkrátí se totiž interval mezi vyšetřeními v ordinaci. Odteď budete na kontroly docházet co 3-4 týdny.

Jaké vyšetření podstoupíte?

Při návštěvě ordinace vám bude opět naměřen krevní tlak, vyšetřena moč a hmotnostní přírůstek. Pravděpodobně lékař bude zjišťovat právě přítomnost otoků a provede kontrolu porodních cest – děložního čípku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?