verze pro tisk

Těhotenství: 36. týden

3. duben 2012

Víte, že tento týden podstoupíte několik důležitých vyšetření? Máte pocit, že jste více unavená a přecitlivělá? Nebo jste snad nebývale vznětlivá? Však se také blíží termín vašeho porodu.


Těhotenství: 36. týdenTěhotenství: 36. týden

Co se děje miminku?

Posledních několik týdnů miminko hojně přibývá na váze. Nyní už má přibližně 2500-2800 gramů a měří kolem 47-48 centimetrů. Na hmotnosti přibírá hlavně díky vzrůstu podkožní tukové tkáně.

Děťátku postupně odpadá jemné ochlupení, které mělo po celém tělíčku. Proti tomu ale roste a sílí jiný typ ochlupení, tedy vlasy, obočí a řasy. Mizí také mázek. Ten miminko snědlo spolu s plodovou vodou a jemným ochlupením a vyloučí jej hned v první poporodní stolici, v takzvané smolce.

Nehty na dolních končetinách už dosahují konce prstíků. Svého konce vývoje dosáhly i kosti, které jsou pevné a dobře utvořené.

Co se děje mamince?

Rozhodně se cítíte více unavená. Asi tak jako v prvním trimestru. Připadáte si nemotorně, nepohodlně a neobvyklá není ani vznětlivost. Je to logické. Blíží se termín porodu a tím tak období psychických i fyzických příprav na něj.

Čímdál víc se objevují i silnější děložní stahy. Ty jsou způsobeny sestupující hlavičkou níže do pánevní oblasti. K tomu se přidávají i bolesti ve stydké oblasti a tříslech. Rostoucí plod totiž tlačí svou vahou na nervové pleteně.

Sestupem plodu sice zaznamenáte zmírnění pálení žáhy a lépe se vám bude dýchat, ale naopak budete trpět častějším močením.

Vrchol dělohy už je na úrovni spodní části žeber a celá děloha je až 15x větší než byla před samotným těhotenstvím.

Jaké vyšetření podstoupíte?

Jako obvykle na vás čeká pravidelné měření krevního tlaku, vyšetření vzorku moči a tělesné hmotnosti. K tomu ale ještě absolvujete nezbytnou kultivaci z pochvy za účelem zjištění případné přítomnosti streptokokové infekce skupiny B (z angl. GBS). Pokud výsledek testu bude pozitivní, budou vám v průběhu porodu podána nitrožilně antibiotika.

Ženy, které mají negativní faktor krve, podstoupí další kontrolu protilátek a ženy s rizikovým těhotenstvím budou monitorovány pomocí kardiotokogramu už v tomto týdnu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?