verze pro tisk

Těhotenství: 37. týden

5. duben 2012

Víte, že je miminko už donošené? Jaká je vaše dosavadní hmotnost? Jaké vyšetření na vás tento týden čeká? Termín porodu se blíží, pojďme se podívat na průběh 37. týdne.


Těhotenství: 37. týdenTěhotenství: 37. týden

Co se děje miminku?

Miminku už se nevyvíjí žádný orgán. Vše plně funguje a i plíce dozrály. Proto už je miminko považováno za donošené, pokud by se v tomto týdnu narodilo. Jediné chrupavky se zpevňují a v důsledku toho jsou ouška mírně odchlíplá od hlavičky.

V posledních týdnech – a bude tomu až do porodu – miminko přibírá prudce na hmotnosti. Je to období nejvyššího váhového přírůstku za celé období jeho vývoje. V tuto chvíli už váží kolem 2800-2900 gramů a měří přibližně 49 centimetrů.

Mírně se vyklenují i prsní bradavky, a to u obou pohlaví téměř stejně. Kožní mázek, ač pozvolna mizí, přítomný stále je a bude až do porodu samého. Nejenže má pro plod ochrannou funkci, ale zároveň způsobuje, že je tělíčko kluzké a lépe tak prochází porodními cestami.

Co se děje mamince?

V současnosti se vaše váha pohybuje asi kolem 12 kilogramů výše než před těhotenstvím. Je možné, že dále neporoste, nebo už jen minimálně.

Už v minulém týdnu jste mohla zaznamenat pokles dělohy do pánevní oblasti. Hlavička totiž sestupuje dolů. Tímto poklesem se vám určitě uleví při dýchání. Děloha už dále neporoste a i množství plodové vody se snižuje úměrně k velikosti dítěte.

Míváte poslední dobou pocit horkosti? Není divu. Látky přijímané do těla musí živit jak vás, tak i plod, což je velká zátěž. V těle tím koluje více živin a musí vynaložit více energie na spalování kalorií.

Pozitivní stránkou jsou naopak přívaly energie. Není to nic neobvyklého a pociťují je mnoho těhotných žen. Říká se mu „hnízdění“ nebo „hnízdící instinkt“. S příchodem termínu porodu má totiž žena pocit, že musí dát do pořádku domácnost, vyčistit, uklidit, a pak už může „jen“ porodit.

Jaké vyšetření na maminku čeká?

Opět podstoupíte pravidelné vyšetření moči, krevního tlaku a váhového přírůstku.

Možná podstoupíte i vyšetření pomocí kardiotokografu, které slouží ke zhodnocení stavu plodu a děložní činnosti. Provádí se už od 36. týdne, ale to spíše u žen s rizikovým těhotenstvím. Záleží ovšem na posouzení a zvyklostech ošetřujícího lékaře.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?