verze pro tisk

Těhotenství: 7. týden

31. leden 2012

Jak se vyvíjí zárodek v tomto týdnu? A pociťuje již budoucí maminka typické těhotenské příznaky? Je už plod viditelný na ultrazvuku? Podívejte se v přehledu, jak vypadá 7. týden.


Těhotenství: 7. týdenTěhotenství: 7. týden


Zárodek začíná velmi pozvolna nabírat lidštější podoby. Vyvíjí se mu další orgány a je velký přibližně 8-10 mm. Těhotná žena v tomto čase už může pociťovat typické příznaky „jiného stavu“ a nepatrně začíná přibývat na hmotnosti. Ovšem v případě, že právě neprochází fází prvních nevolností a zvracením, při kterém naopak zpočátku na váze ubývá.

7. týden – co se děje se zárodkem?

Embryo je v tuto chvíli velké asi jako například plod borůvky a zárodek je již v plodové vodě. V přední části je uložen pupeční provazec, který je prorostlý pupečními cévami. Pupeční žíla začíná fungovat jako vedení pro živiny z krve matky do tělíčka embrya.

V tomto období je patrná především výrazná hlavová část, která tvoří přibližně polovinu celého těla, a to z důvodu rostoucí mozkové části. Srdce je rozděleno do dvou komor a pomocí ultrazvuku je možné zaznamenat „bušení“. Patrný je ale stále ocásek a červené krvinky se dosud vytvářejí pouze v játrech. Skutečné stáří plodu je 5 týdnů, jelikož první 2 týdny budoucí maminka ještě není formálně považovaná za těhotnou.

Které orgány se vyvíjejí?

V tomto týdnu se tvoří hlavně tyto orgány či jejich části:

  • končetiny (je už patrný tvar rukou a nohou)
  • tvoří se špička nosu
  • v ústech se utváří jazyk
  • oči jsou částečně překryty víčky (zatím jsou oči daleko od sebe a nejsou z předního pohledu viditelné)
  • vznikají základy obratlů (několik se jich posléze rozpadne a zůstane 34 párů)
  • základy pohlavních orgánů (pohlavní buňky se přesunuly do bederní oblasti, kde začne vývoj pohlavních žláz)
  • základ močovodu
  • tvoří se svalstvo
  • vyvíjí se nervy
  • tvoří se krvetvorná tkáň

7. týden – co se děje s budoucí maminkou?

Tento týden je už dobře měřitelná hladina hormonu hCG a těhotenství je tak vysoce průkazné. Je vcelku pravděpodobné, že těhotná žena může pociťovat průvodní znaky těhotenství, jako je nevolnost, bolest v prsou a může se objevit případné špinění a slabé krvácení.

To obvykle neznačí žádný problém a jedná se o jev vcelku běžný, ale v případě pochybností je lépe se obrátit na lékaře. Je to také doba, kdy se vytvoří takzvaná hlenová zátka v oblasti děložního čípku, která následně ochrání plod před případnou infekcí z vnějšího prostředí.

Jaké vyšetření ženu čeká?

V 7. týdnu maminka obvykle poprvé navštíví gynekologickou ordinaci, aby lékař potvrdil její těhotenství. Čeká ji nezbytné vyšetření čípku, kultivace z pochvy a moči, případně již v tuto dobu i krevní testy, které odhalí maminčinu krevní skupinu, protilátky proti červeným krvinkám, odhalí či vyloučí syfilis, HIV, hepatitidu B apod.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?