verze pro tisk

Těhotenství: 8. týden

4. únor 2012

Co se děje s tělem maminky? Je na ní těhotenství už patrné? A jak velké je „miminko“? To vše můžete zjistit v dalším přehledu o průběhu těhotenství.


Těhotenství: 8. týdenTěhotenství: 8. týden

Od této chvíle se z lékařského hlediska mění embryo na plod. Pomocí ultrazvuku je už dobře viditelný, měří totiž přibližně 1,4 – 2 cm a váží lehce přes 1 gram. Ultrazvuk je také schopný od tohoto týdne dobře zaznamenat srdeční činnost plodu, který už je hodně pohyblivý a dokáže se i napřimovat. Stále je patrná větší hlavová část oproti zbývající části tělíčka. Obličejová část je v poměru k mozkové menší. Téměř neznatelný je však ocásek.

V tuto chvíli sice procházejí vývinem i pohlavní orgány a ačkoliv o samotném pohlaví je rozhodnuto již v době splynutí vajíčka se spermií, pohlaví zatím určit není možné ani pomocí ultrazvuku.

A jaké další části se tvoří?

Pro 8. týden těhotenství je příznačný vývin těchto orgánů a částí:

  • víčka stále překrývají téměř celé oči
  • oči jsou ale stále velké, tmavé a po straně umístěné
  • pokračuje vývoj uší jak z vnějšího pohledu, tak i uvnitř (základ pro zevní zvukovod)
  • viditelná špička nosu (tvoří se i nosní kanálky a dírky)
  • ústní otvor je menší
  • dovyvíjí se i horní (trvá déle) a dolní čelist
  • vyvíjí se kosti
  • dochází k navyšování svalové hmoty
  • horní končetiny prochází rychlejším vývoj než dolní; patrné předloktí a paže
  • patrné prsty na ručičkách (již 5 prstů – „hrbolků“ a mezi nimi blány)
  • zvětšují se plíce
  • rychlý růst střev (pro svou velikost vychlípeny mimo dutinu břišní)
  • v játrech se vyvíjejí první cévy

A jaké změny zaznamenává maminka?

Ač se maminka nachází již v 8. týdnu těhotenství, tento stav na ní z pohledu druhého člověka ještě není patrný. Hmotnostní přírůstek je stále velmi mírný, a to přibližně 1-1,5 kg. Ovšem uvnitř těla maminky už probíhají jasné těhotenské příznaky. Narůstá hormonální hladina a ta způsobuje například změny v prsních tkáních, které pak umožňují kojení. Prsa samotná obvykle v tento čas nabývají objemu a jsou citlivá. Dochází i ke zvětšení dělohy a jejímu změkčení.


Obvyklé jsou i typické příznaky jako je časté špinění, mírné krvácení, či zvýšený poševní výtok. Zvyšuje se nesnášenlivost k různým pachům a příznačná je i nevolnost. Ta může být mírnějšího rázu projevující se jen jako neškodná ranní nevolnost. Může ale také dospět do fáze daleko nepříjemnější a tím i závažnější. Zvracení a celková nevolnost může být celodenní se ztrátou chuti k jídlu a přísunu tekutin a tím dochází k dehydrataci a ohrožení plodu. Je proto nezbytné se donutit sníst alespoň malé porce jídla a častěji a hlavně nezapomenout na několik doušků tekutiny!

Jaké vyšetření čeká maminku?

V tomto týdnu je zřejmě maminka již vedena u svého gynekologa jako „těhotná“. Čeká ji tedy měření krevního tlaku, vyšetření moči a zapisuje se i stav tělesné hmotnosti. Tato tři vyšetření se provádí posléze při každé návštěvě gynekologické ordinace. V tuto dobu zjišťuje gynekolog i celkový zdravotní stav maminky, ale i v příbuzenstvu jejím a partnerově. Vyloučí se tím případné genetické vady a další rodinné anamnézy, které by se mohly projevit na vyvíjejícím se plodu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.07 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?