verze pro tisk

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

21. březen 2012

Diagnostikoval vám lékař preeklampsii? V prvním díle jste si mohla přečíst, jak tato nemoc vzniká, jaké jsou příznaky a zda se nacházíte v rizikové skupině. Jak se ale tato nemoc léčí? A dá se vůbec léčit? A jaké mohou být následky? Ohrožuje tato nemoc vás i plod? Podívejte se v pokračování.


Preeklampsie II. část: komplikace a léčbaPreeklampsie II. část: komplikace a léčba

Pro tuto nemoc je typický vysoký krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. To jsou jediné dvě nezbytné podmínky pro to, aby vám lékař s jistotou potvrdil diagnózu – preeklampsie.

Kromě těchto jasných důkazů může na tuto nemoc upozornit nebývale dobrý krevní obraz, ale naproti tomu špatné hodnoty kyseliny močové. Tyto hodnoty jsou rozpoznatelné i pomocí běžného papírkového testu. Případně se doplňkově provádí laboratorní vyšetření.

Jaké jsou možné komplikace?

Nejznámější komplikací je jednoznačně takzvaný HELLP syndrom (z angl. Hemolysis Elevation Liver Low Platelet). Při tomto syndromu dochází v důsledku zvýšení jaterních enzymů po vysrážení krve v játrech ke snížení hladiny krevních destiček. Tím se rozpadají červené krvinky, které se rozbijí o sraženiny.

Dalším vyústěním může být eklampsie. Při ní dochází v důsledku útočných placentárních látek ke křečovitému stažení mozkových cév a tím k nedostatečnému okysličení tohoto orgánu. To způsobí stav bezvědomí.

Typickou komplikací je i nedostatečné zásobení placenty. Stejně tak může dojít i k předčasnému odloučení placenty. V tomto případě se placenta oddělí od děložní stěny a dojde k silnému krvácení.

Všechny tyto komplikace jsou životaohrožující jak pro matku, tak pro plod. Při zjištěné preeklampsii žena musí být pečlivě sledována za pomoci pravidelných prohlídek, při kterých je jí měřen krevní tlak a vyšetřena moč. Pomocníky jsou i ultrazvuková a kardiotokografická vyšetření.

A jaká je léčba?

Pravdou je, že účinná léčba bohužel v podstatě není.  Obvykle je žena „léčena“ ambulantně, ale v případě těžké formy této nemoci je hospitalizována.

Lékař se zpravidla pomocí léků snaží udržet krevní tlak rodičky na přijatelných hodnotách kolem 140/90 (tlak se nesmí ani příliš snižovat, tím by došlo k malému průtoku živin v placentě). Proti křečím způsobeným stažením cévních stěn se doporučuje užívat magnesium (hořčík). Vhodné je dodržovat i klidový režim, jíst stravu bohatou na bílkoviny a správný pitný režim.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie je jedním z nejzávažnějších onemocnění v těhotenství. Není zdaleka tak lehce rozpoznatelné a může být na životě ohrožující komplikací jak pro matku, tak pro plod.

Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

Rh faktor: Jaké hrozí komplikace v těhotenství?

Rh faktor v době těhotenství hraje velmi významnou roli a je velkým zdrojem problémů. Každá buňka v těle má na svém povrchu mimojiné antigeny a jedním z nich je právě Rh faktor. Ten může být dvojí podoby. Červené krvinky buď Rh faktor mají, či ne.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.