verze pro tisk

HELLP syndrom: dá se léčit?

15. květen 2012

Jaká je prevence HELLP syndromu, existuje vůbec nějaká? A jak se léčí? Má syndrom nějaké následky v následujících těhotenstvích? Odpovědi naleznete v následujícím pokračování.


HELLP syndrom: dá se léčit?HELLP syndrom: dá se léčit?

Už víte, jaké jsou příznaky této vzácné, přesto závažné nemoci. Podívejte se, zda jí lze předcházet a jakým způsobem.

A ač toto onemocnění vypadá neřešitelně, vězte, že při odhalení a nasazení správné léčby hrozí jen malé komplikace. Včasné rozpoznání syndromu je ale velmi důležité!

Existuje prevence?

Tak ta v podstatě není možná. Nezbytné jsou časté a zevrubné prohlídky těhotné ženy. Jedině tak lze nemoc odhalit a zajistit léčbu. Nemoci se jiným způsobem předcházet totiž nedá. Prevence tedy neexistuje, ale léčba ano.

Možnosti léčby. Jaké jsou?

V případě, že trpíte tímto onemocněním, budete rodit své miminko císařským řezem. Porod je zpravidla vyvolán co nejdříve je to možné.

V méně komplikovaných případech mohou pomoci kortikosteroidy a také léky k úpravě vysokého krevního tlaku, který je jedním z nejčastějších příznaků HELLP. Ve většině případů jsou také aplikovány nitrožilní roztoky.

Doporučuje se i užívání multivitamínových a antioxidačních přípravků.

Následky neléčeného syndromu - a co dál?

Pokud žena není léčena, nebo byl syndrom odhalen pozdě, následky mohou být velmi vážné. U těhotné ženy může dojít k poškození až prasknutí jater, k selhání ledvin, krvácení, mrtvici, ale i k smrti.

Ohrožen je i plod samotný, a to předčasným odloučením placenty.

V případě, že žena trpěla HELLP syndromem a znovu otěhotní, hrozí riziko, že se nemoc objeví znovu. Je tedy nezbytné, aby žena byla neustále sledována.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

Tato vzácná, ale závažná nemoc postihuje přibližně 4-8% těhotných žen. Zpravidla je popisován jako samostatné onemocnění, ale také jako komplikace preeklampsie.

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Pro tuto nemoc je typický vysoký krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. To jsou jediné dvě nezbytné podmínky pro to, aby vám lékař s jistotou potvrdil diagnózu – preeklampsie.

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Těhotenství je období plné změn. Nemění se jen vaše tělo, ale také vaše psychika. S čím vším se můžete setkat? Je normální pociťovat deprese, vztek, náhlé změny nálad a podobné výkyvy v psychice?

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Choriocentéza: kdy a proč se provádí?

Provádí se odběrem choria klků a zjišťují se při něm chromozomální a genetické odchylky plodu. Je to vyšetření v některých částech podobné amniocentéze. Choriové klky jsou geneticky identické s plodem a vyvíjejí se dříve než plodová voda.