verze pro tisk

Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

10. červenec 2013

Vznik nového života je jeden velký příběh. K tomu, aby se jedinec zrodil, musí dojít k několika zásadním věcem. Ke kterým? Podívejte se níže.


Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

Jak to všechno začíná...?

Na začátku celého zrození musí být vajíčko a spermie. Ti jsou hlavními aktéry. Oba jsou nositeli genetických informací, vajíčko nese informaci od ženy, spermie od muže. Aby došlo k vytvoření nového života, je zapotřebí splynutí vajíčka se spermií.

Důležitá úloha vajíčka

Vajíčka jsou pohlavní buňky vyvíjející se ve vaječnících. Jedenkrát za měsíc, a to zhruba v polovině menstruačního cyklu, nastává dozrání (ovulace) vajíčka. Tím dochází k vypuzení vajíčka z vaječníku do vejcovodů.

Spermie a její cesta k vajíčku

Aby došlo k oplození, musí si spermie nezbytně najít cestu právě k vajíčku. K tomu je zapotřebí správné načasování. To ale není jednoduché. Schopnost vajíčka pro oplození je přibližně 24 hodin. Samotná spermie v těle přežije asi 2 dny. Cesta spermie za vajíčkem pár minut.

Spermie i vajíčko mají tedy poměrně málo času ke spojení. Nepodaří-li se toto splynutí, pak uzrálé vajíčko zaniká a z těla je vypuzeno při menstruaci.

Osudové spojení

V případě splynutí vajíčka se spermií je položen základ nového života. Do vajíčka pronikne pouze jedna spermie. Jejich spojením vznikne takzvaná zygota a může tak začít proces dělení buněk a samotný vývoj člověka.

První fáze

Během prvních hodin po splynutí dochází několikrát k dělení vajíčka. Zdvojnásobí se počet buněk, tedy z jedné buňky vzniknou buňky dvě a tento proces pokračuje dál a stále dochází ke zdvojnásobení.

Druhá fáze

V průběhu čtvrtého dne je vajíčko v podobě moruly. Nachází se na samém prahu dělohy.

Třetí fáze

Blastocysta je dalším stádiem ve vývoji. V této části je vytvořen základ pro vývoj kmenových buněk, které jsou stavebním kamenem při vývoji orgánů.

Vajíčko se posouvá a posléze se usazuje v blízkosti blastocysty. V tomto místě je položen základ pro vznik placenty. Vajíčko je ale stále vve fázi "navolno".

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci.

Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

Babské rady aneb mýty a fakta o šestinedělí

O období po porodu – šestinedělí - a jeho průběhu se dodnes traduje mnoho pověr. Od „ jedna babka povídala“ až po rádoby vědecké teorie. Pokusíme se alespoň některé z nich vyvrátit, či poupravit.

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Cvičení po porodu aneb kdy a jak se dostat do kondice

Právě se vám narodilo vaše děťátko. Nějaká kila jste sice nechali hned v porodnici, ale jinak vaše postava při těhotenství značně utrpěla. Ráda byste zase vypadala tak, jako dřív? Zajímáte se o to, kdy začít cvičit? Jak rychle být fit?

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství, aneb skryté nebezpečí!

Mimoděložní těhotenství je stále tak trochu zahaleno tajemstvím. Přitom se vyskytuje až ve 2% těhotných žen. V případě pozdního odhalení může být žena vážně ohrožena na životě.