verze pro tisk

Vše, co byste měla vědět o výpovědi v těhotenství?

27. květen 2015

V těhotenství jste pod ochrannou lhůtou, kdy vám nemůže zaměstnavatel jen tak „snadno“ dát výpověď. Je těhotná zaměstnankyně povinna oznámit těhotenství svému zaměstnavateli? A jak je to s výpovědí z vaší strany? Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Ochrana těhotných

Dle zákoníku práce jste jako těhotná žena chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Tato ochranná lhůta trvá po celou dobu gravidity a začíná v době, kdy o svém těhotenství informujete nadřízeného. Zároveň nejste také povinná svého zaměstnavatele informovat o těhotenství, i když to není příliš kolegiální přístup. Zákon je v tomto ohledu poněkud benevolentnější a neurčuje přesnou dobu, kdy to musíte sdělit. Nepsaným pravidlem obvykle bývá, že těhotná zaměstnankyně informuje šéfa po ukončení prvního trimestru gravidity. V tuto dobu značně klesá riziko potratů.

Existuje pár výjimek, kdy může zaměstnavatel dát těhotné ženě výpověď. Ovšem v praxi se s nimi moc často nesetkáme. Obvykle se jedná o hrubé porušení pracovních povinností nebo z důvodu zrušení zaměstnavatele.

Co se stane, když zaměstnankyně otěhotní v průběhu výpovědní lhůty?

V takovém případě dojde k přerušení výpovědní lhůty po dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené. Teprve po „návratu“ do práce pokračuje zbývající výpovědní doba a ukončení pracovního poměru.

Obecně tedy můžeme říci, že výpověď doručená žene v průběhu těhotenství je neplatná. Zaměstnavatel navíc nemůže těhotnou ženu ani obvinit z toho, že mu své těhotenství zamlčela. V tomto ohledu jsou veškerá práva na straně těhotné zaměstnankyně, která nemá povinnost zaměstnavatele informovat o své graviditě, ani nesmí dostat výpověď.

Tato ochranná doba se vztahuje nejen na samotné těhotenství, ale také na dobu mateřské a rodičovské dovolené. Teprve po skončení ochranné době může dát zaměstnavatel ženě výpověď znovu, tentokrát už však platnou s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Jakou práci vykonávat v těhotenství?

Očekávání přírůstku má velký vliv na ukončení pracovní činnosti, ale zároveň ukládá také zákazy vykonávat rizikové práce. Například tedy činnosti, při kterých hrozí úrazy, noční služby, služební cesty, práce přes čas, práce s nebezpečnými látkami, zvedání těžkých věcí a jiné. Zaměstnavatel by měl těhotnou ženu vždy převést na bezpečnější pozici, pokud je to jen trochu možné. Všechno však z velké míry záleží na domluvě s nadřízeným. V některých případech to není možné a žena pak nastupuje na rizikové těhotenství.

Pokud je žena převedena z důvodu těhotenství na jinou pozici, má nárok dle zákoníku práce na vyrovnávací příspěvek. Ten dostává v případě, že z důvodu změny pracovní činnosti by přišla o část výplaty. Tento příspěvek dostává také zaměstnankyně, která nemůže vykonávat dosavadní práci, protože dle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství.

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Ke změně pleti obvykle dochází vlivem hormonálních změn v těhotenství. U někoho jsou tyto projevy mírné a těhotná žena má pleť prakticky stejnou jako před těhotenstvím.

Víte, jak v těhotenství vyřídit neschopenku? Poradíme vám!

Víte, jak v těhotenství vyřídit neschopenku? Poradíme vám!

V průběhu těhotenství se patrně každá těhotná žena dostane do situace, kdy bude muset řešit neschopenku. Většinou jde jen o běžnou pracovní neschopnost z důvodu krátkodobé nemoci. Ovšem někdy může nastat situace, která vám již neumožní návrat do práce. V takovém případě budete muset řešit poněkud de…

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

Právě jste zjistila, že jste těhotná. Radostnou zprávu brzy vystřídají obavy. Také si říkáte, „co bych měla dělat jinak, aby moje miminko dostalo to nejlepší“? Samozřejmě platí, že těhotenství není nemoc, ale jde o jiný stav, který klade důraz na změnu životního stylu a především větší přísun vitamí…

Kdy oznámit těhotenství v práci

Kdy oznámit těhotenství v práci

Konečně jste těhotná! Prvotní radost brzy vystřídají různé obavy. Jednou z nich je také otázka, kdy říci o svém těhotenství svému okolí a zejména zaměstnavateli. První tři měsíce jsou všeobecně rizikové a nikdy nelze předem určit, co se může stát. Je tedy zcela přirozené, že většina žena svůj stav t…