verze pro tisk

Nepodceňujte krvácení v těhotenství

3. únor 2015

Těhotenství je krásné období, které s sebou přináší i řadu zdravotních komplikací, obav a rizik. Velkým strašákem je především krvácení. Jakmile se objeví, dokáže těhotnou ženu pořádně vyděsit. V těhotenství se však objevuje poměrně často, a to zejména v prvním trimestru. Ve většině případů nejde o nic vážného. Příčin může být hned několik, vždy je lepší se nechat vyšetřit od svého gynekologa, který zkontroluje, zda plod není v ohrožení.


zdroj freeimages.comzdroj freeimages.com

Nejčastější příčiny krvácení v těhotenství

Lehké špinění v těhotenství obvykle nic neznamená a není třeba se jím znepokojovat. Slabé špinění se často objevuje v době, kdy měla přijít menstruace nebo v prvních týdnech těhotenství.

Pokud se však objeví jasná krev, může být situace závažnější. Na počátku gravidity se může vytvořit hematom, tedy krevní sraženina, která je umístěna nejčastěji mezi placentou a děložní stěnou. Obvykle se projeví větším zakrvácením, které později přechází ve špinění. Lékař na ultrazvuku zhodnotí, jak velký hematom je a jeho přesné umístění. Jestliže je hematom pod plodem, obvykle se vstřebá a těhotenství neohrožuje. V případě, že je nad dítětem nebo v jeho těsné blízkosti, může způsobit samovolný potrat.

Žena by vždy měla zpozornět v případě, že se kromě krvácení objeví také bolest břicha. V takovém případě je vhodné zajet neprodleně do nemocnice. Na počátku těhotenství lékař nemůže téměř nic ovlivnit. Těhotné je doporučen klidový režim, případně nasazeny léky na udržení gravidity. V některých případech lze graviditu včasným zásahem zachránit. Pokud je však potrat již rozběhlý, není možné s tím nic dělat. Spontánním potratem končí průměrně každé třetí těhotenství, někdy je to tak brzy, že žena o těhotenství nevěděla.

Závažné příčiny krvácení

Krvácení v prvním trimestru může mít mnohem závažnější příčiny. Krvácení se může objevit v souvislosti se syndromem mizejícího dvojčete (často po umělém oplodnění, kdy byla transferována dvě embrya). V děloze se nachází dva plody, ale u jednoho došlo ke spontánnímu potratu. Někdy se stane, že s sebou strhne i zdravý plod. Většinou však odejde jen jedno embryo.

Život ohrožující může mít takzvané mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko se nedostane do dělohy, ale uhnízdí se mimo ni, nejčastěji to bývá ve vejcovodu. Tam se může i několik týdnů vyvíjet. V nejhorším případě vejcovod praskne. Krvácení může být jen pozvolné, někdy masivní doprovázené silnými bolestmi v podbřišku. Mimoděložní těhotenství by měl vyloučit lékař na ultrazvuku. Pokud je v určitá hodnota HCG (těhotenského hormonu), který nestoupá, jak by měla a v děloze není těhotenství patrné, může se jednat o mimoděložní těhotenství.

Krvácení ve druhém a třetím trimestru

Ve druhém a třetím trimestru už krvácení nebývá tak obvyklé a také značí větší důvod k obavám. Může se totiž jednat o špatné uchycení placenty či její předčasné odlučování. Krvácení se objevuje také na počátku porodu nebo v případě, že hrozí předčasný porod. Jakékoliv krvácení v tomto období raději nepodceňujte a ihned se vydejte k lékaři.

Příčina krvácení může být často nejasná, ale pro vᚠklid je vždy lepší kontaktovat gynekologa nebo zajít rovnou na prohlídku. Vždy je lepší se ujistit, že jde o maličkost, než něco zanedbat. Co myslíte?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

Nepodceňujte posilování pánevního dna a začněte cvičit klidně hned

Čím dřív začnete cvičit, tím lépe. A klidně se věnujte posilování pánevního dna už před prvním těhotenstvím. Porod má totiž obvykle za následek ochabnutí svalů a někdy i nevratné poškození. Proto posílení svalů v pánevní oblasti jistě oceníte.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Menstruace v těhotenství – je to možné?

Těhotenský test vám potvrdil, že jste těhotná. Ale o pár týdnů později přišla v běžném termínu menstruace? Kratší, slabší, ale přišla. Nebo máte pocit, že se vám konečně zadařilo, ale normálně krvácíte? Je, nebo to není menstruace? A může vůbec přijít, když jste těhotná? Je to v pořádku?

Jak poznat těhotenství?

Jak poznat těhotenství?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.