verze pro tisk

Opalování v těhotenství: je to zdravé?

22. duben 2015

Těhotenství je jiný stav se vším všudy, i zdánlivé maličkosti mohou být škodlivé. Jednou z otázek, které si těhotné často kladou je, zda je opalování v těhotenství zdravé. Odpověď na to není zcela jednoznačná. Slunce má velmi pozitivní vliv na naši náladu, dodává pleti příjemný a svěží nádech. Na druhou stranu hrozí spálení, pigmentace a přehřátí organismu. Jak se tedy rozhodnout?


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Všeho s mírou

Tohoto hesla by se těhotná žena měla řídit. V těhotenství si nemusíte odepírat základní požitky, mezi které patří také opalování, ale rozhodně byste měla být opatrná více, než kdy jindy. Jakmile se venku oteplí, každého to láká trávit více času venku, nežli doma. Je však vhodné dodržovat určitá opatření. Nechoďte na přímé slunce mezi 11 – 15 hodinou. Když jdete ven, důkladně se namažte ochranným krémem s vysokým UV filtrem (faktor 30 – 50). Nezapomínejte na pokrývku hlavy a prodyšné oblečení. Také byste u sebe měla neustále nosit láhev s vodou a hodně pít.

Jaká jsou rizika?

Bohužel sluníčko je velmi příjemné, ale může se stát také velkým nepřítelem. A pro těhotnou ženu to platí dvojnásobně. V důsledku těhotenských hormonů má pleť větší sklony k pigmentaci. Stávající znaménka mohou být ještě výraznější, objevuje se také takzvaná pleťová maska. Pod tímto názvem si lze představit skvrny v oblasti rtů, tváří, nosu i očí. Pro ženu to není nebezpečné, ovšem nevypadá to vůbec pěkně a navíc to může zůstat trvale. Jedině správnou a důslednou péčí o pleť se můžete těmto vadám na kráse vyvarovat, nebo je zmírnit na minimum.

Další nepříjemností, která hrozí v souvislosti s přímým sluncem, je přehřátí organismu. Těhotná žena je k tomu náchylnější, stačí delší pobyt na přímém slunci a méně tekutin a může se vám snadno udělat nevolno. V teplém počasí je navíc třeba zvýšit pitný režim. Ideálně u sebe neustále noste láhev s čistou vodou a napijte se několikrát do hodiny. Stačí jen málo, ale pravidelně.

Většina žen jistě netuší, že slunce nás připravuje o kyselinu listovou. Je to dáno tím, že ultrafialové paprsky snižují hladinu soli kyseliny listové v krvi. To samozřejmě není vůbec dobře, neboť v těhotenství každá žena potřebuje přijímat kyselinu listovou ve zvýšené míře. Proto je třeba kyselinu listovou doplňovat nejlépe v tabletkách.

Slunce má také svá pozitiva

Ovšem slunce není jen nepřítel, je to také velmi příjemný společník. Pokud víme, jak dlouho na něm být, a jak se chránit, není třeba se slunečním paprskům vyhýbat. Těhotná žena může na přímé slunce jen na pár minut a mimo rizikovou dobu (11 – 15 hodin). Pokud se chcete alespoň troch opálit, přikryjte si bříško a hlavu nechte ve stínu. Nohy a ruce můžete naopak nastavit slunečním paprskům.

Slunce pomáhá vytvořit dostatek vitamínu D, které naše tělo potřebuje. Vitamín D je velmi důležitý pro růst kostí. Potřebujeme jej všichni, malým dětem se dokonce dodává v kapičkách (známý jako Vigantol). A v neposlední řadě, pokud se budete slunci zcela vyhýbat, bude vaše pokožka nezvykle bledá. Trocha slunečního záření nevadí a naopak je to zdraví prospěšné. Navíc slunce navozuje příjemnou náladu, a tu v těhotenství potřebujeme všichni.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Káva v těhotenství: Je zdravé ji pít?

Pití kávy v těhotenství je poněkud kontroverzní téma. Někteří odborníci říkají, že těhotenství káva nijak neohrožuje, jiní ji důsledně nedoporučují. Je tedy těžké se v této problematice zorientovat a zjistit, kde je vlastně pravda? Mnohé z nás se však bez ranní kávy zkrátka neobejdou, není třeba se …

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Jak zajistit, aby vaše močové cesty byly zdravé? Pomůže extrakt z brusinek

Během období těhotenství, zejména v prvních měsících, se nastávající maminky často potýkají se zánětem močových cest. Tyto obtíže se však nezřídka kdy objevují i u ostatních lidí. Jako prevence proti zánětu močových cest účinkuje konzumace brusinek.

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Autoimunitní onemocnění a těhotenství. Jde to dohromady?

Vaším velkým přáním je počít zdravé miminko. To je přáním snad každé ženy. V případě, že trpíte autoimunitní chorobou, je přání znásobeno. Proč? Taková onemocnění totiž přinášejí mnohá úskalí a je třeba jim věnovat velkou pozornost.

Podpora těhotenství: jak otěhotnět

Podpora těhotenství: jak otěhotnět

Stále více žen má problémy s otěhotněním. Tak přirozená věc, přesto se potíže s otěhotněním týkají každým rokem většího množství žen. Na vině může být mnoho faktorů. Odborníci se domnívají, že to může být nejen důsledkem špatné životosprávy, ale také celkovými návyky a současným překotným stylem živ…