verze pro tisk

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

19. leden 2012

Studujete a zároveň očekáváte radostnou událost, narození dítěte? Pokud ano, zjistěte, na jakou finanční pomoc máte vlastně vůbec nárok?


Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Ještě v roce 2008 platily obdobné podmínky pro studující rodičky jako pro maminky zaměstnané. Od 1.1. 2009 ale bohužel pro těhotné ženy, které v době trvání stavu studují, platí nový zákon!

Jedná se o zákon o nemocenském pojištění, ve kterém do okruhu osob nemocensky pojištěných nepatří již studenti a žáci. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tedy PPM) tak studentkám tímto nevzniká! Tento typ dávky tedy neobdrží a automaticky  přechází do pozice osoby na rodičovské dovolené. V tomto případě ovšem maminka nemá možnost výběru mezi třemi variantami trvání a výše dávky. Jediná možná varianta, směrodatná pro studující maminku, je takzvaná zpomalená rodičovská dovolená, tedy do 4 let věku dítěte. Tím, že studující budoucí rodička nenastupuje na mateřskou dovolenou a žádné dávky nepobírá, obdrží první peněžitou pomoc až od prvního dne porodu a její status se mění na osobu na rodičovské dovolené.

Skončilo ale vaše studium dříve, než před stanoveným datem porodu? Pak na dávky nárok máte a vaše studium na střední, vyšší či vysoké škole se do doby účasti nemocenské započítávají. Ale pozor! Jen v případě, že vaše studium tedy již skončilo a počátkem 6. týdne před  stanoveným termínem porodu připadne 270 dnů (a 180 kalendářních dnů) od jeho ukončení!

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Jste těhotná a chystáte se brzy nastoupit mateřskou dovolenou? Nebo už jste svého vytouženého potomka porodila? Co vás tedy čeká ohledně financí? Na co máte nárok, kdy a za jakých podmínek si o peněžitou pomoc požádat?

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Vyplácení peněžité pomoci v mateřství sice zaznamenalo oproti vyplácení rodičovského příspěvku jen drobné úpravy, přesto však mohou být pro některé maminky tyto změny zásadní.

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

V úvodu je nezbytné zmínit, že mateřská dovolená má přímou souvislost s porodem a soustavnou péčí o novorozence. Spadá do kategorie nemocenských dávek.