verze pro tisk

Těhotenství: 35. týden

31. březen 2012

Víte, že v posledních dvou týdnech je vaše děloha v nejvyšší možné poloze? A víte také, že je vhodný čas nachystat tašku do porodnice? A že miminko do porodu už jen poroste? Podívejte se v následujícím přehledu.


Těhotenství: 35. týdenTěhotenství: 35. týden

Co se děje miminku?

Děťátko už má plně funkční všechny orgány, i plíce už téměř dozrály. Plně pracují i játra a ledviny. Dokončen je vývoj mozku. Miminko prožívá dokonce ve spánku i sny. Samotná hlavička již odpovídá rozměrům těla.

Miminko má poslední týdny poněkud omezený pohyb v děloze. Je sice stále velmi aktivní, ale méně plodové vody a čímdál menší prostor mu pohyby ztěžují. Jeho pohyby i tak jsou citelné a neměla by se výrazně měnit jejich frekvence a četnost.

V děloze už zaujímá obvykle tu správnou polohu. Je jím takzvané pravidelné držení plodu. Miminko je otočeno hlavičkou dolů. Bradou se dotýká svého hrudníku. Ohnutá jsou i záda a končetiny. Ručičky a nožičky jsou navíc překříženy.

Poslední týdny miminko už jen poroste a bude přibývat na váze. Navyšovat se bude i tuková zásoba. Děťátko měří přibližně 46 centimetrů a váží kolem 2300-2400 gramů.

Co se děje mamince?

V posledních týdnech se nachází koncová část dělohy v nejvyšším možném bodě přímo pod hrudním košem. To často zapříčiňuje nesnadné dýchání. Nezřídka i pálení žáhy, které v těchto týdnech dosáhne nejnepříjemnější míry.

S velkou pravděpodobností budete mít i větší potřebu k močení. Velikost dělohy právě dosáhla svého vrcholu a tím velmi tlačí na močový měchýř. Dodržujte proto správný pitný režim a pokud možno omezte přísun kofeinových nápojů, které jsou značně močopudné.

Tento týden je také vhodný k přípravě všech potřebných věcí do porodnice. Nikdy nevíte, zda váš porod nezačne dřív než ve stanoveném termínu.

Jaké vyšetření na vás čeká?

Pokud právě tento týden navštívíte ordinaci, opět vás čeká pravidelné vyšetření krevního tlaku, vzorku moči a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?