verze pro tisk

Těhotenství: 40. týden

12. duben 2012

Cítíte se neohrabaná a tak nějak vám docházejí síly? Nevíte, jakou vhodnou polohu ke spánku zvolit? Přemýšlíte čímdál častěji o porodu? Váš „den D“ je možná tady. Podívejte se na 40. týden.


Těhotenství: 40. týdenTěhotenství: 40. týden

Co se děje miminku?

V tento týden už se miminku dovyvinulo vše, co bylo třeba. Tímto je tedy považováno za zralého novorozence. Porodní míry bývají různé, ale průměrné hodnoty jsou v případě délky asi 51 centimetrů a v případě váhy kolem 3500 gramů. Děvčata bývají drobnější než chlapci.

Co se děje mamince?

„Den D“ je možná už tu. Ale 95% žen obvykle rodí v jiném týdnu, než v určeném jako „termín porodu“.

Cítíte se jako v posledním tažení. Jste unavená, neohrabaná a nejspíš špatně spíte. Je téměř nemožné v této závěrečné těhotenské fázi najít tu správnou pozici ke spaní.

Cloumá s vámi nervozita a očekávání, zda zvládnete porod a vše kolem něj. To je naprosto normální a nikterak to neovlivníte.

Pokud chcete, aby už vše bylo za vámi, můžete se pokusit urychlit nástup porodních bolestí například kratší procházkou nebo teplou koupelí (ale ne příliš teplou). Vhodným „spouštěčem“ také bývá pohlavní styk ve správné poloze. Ejakulát totiž obsahuje určité látky, které napomáhají urychlenému vyzrání děložního hrdla.

Jak poznáte blížící se porod?

Prvními jasnými důkazy toho, že se rozjíždí první doba porodní, jsou:

  • krvácení z pochvy (uvolní-li se hlenová zátka, vytéká tekutina s příměsí krve)
  • uvolní se hlenová zátka (může nastat několik hodin před nástupem porodu)
  • praskne plodová voda (může prasknout několik hodin před nástupem porodu; vytéká čirá tekutina a je nutné jet co nejdříve do porodnice – zvlášť v případě, že tekutina měla jinou než čirou barvu)
  • kontrakce (pravidelné, silné a časté děložní stahy; postupně se intervaly mezi nimi zkracují; pro odjezd do porodnice se doporučuje interval kolem 5 minut)
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?