verze pro tisk

Těhotenství: 18. týden

26. únor 2012

Zdá se vám, že cítíte první pohyby vašeho miminka? A jak už je plod veliký, jakou má hmotnost? Už může slyšet vaše povídání? Podívejte se v přehledu 18. týdne.


Těhotenství: 18. týdenTěhotenství: 18. týden

Miminko rychleji roste a je velmi čilé. Plodové vody je totiž v děloze dost (asi 250 ml), navíc děťátko ještě není tak veliké a má tudíž kolem sebe pořád hodně místa.

Pohlavní orgány jsou plně diferencované. U dívek jsou vejcovody a děloha na správném místě. U chlapců jsou pomocí ultrazvuku ve vhodné poloze zřetelné genitálie. Tím stoupá možnost spolehlivějšího určení pohlaví miminka.

Plod v tuto chvíli měří asi 12-14 centimetrů a váží kolem 150 gramů.

Jaké orgány se vyvíjí?

  • mozek velmi rychle roste (tvoří se mozková kůra)
  • nervová vlákna se začínají obalovat tukovou hmotou (myelin)
  • tvoří se sluchové kůstky (ve středním uchu; kůstky začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet!)
  • na končetinách se vyvinuly klouby
  • postupně se vyvíjí pevné kosti
  • kůže stále velmi tenká

Co přinesl 18. týden mamince?

Je možné, že maminka zaznamená první pohyby plodu. Pravděpodobněji se tak ale stane u vícerodiček. Maminky očekávající první děťátko tyto pohyby ucítí spíše až kolem 20. týdne.

Rychleji narůstá i tělesná hmotnost (asi 0,5 kg/týden). O to více je třeba dodržovat správné držení těla, zvolit vhodnou obuv, jíst zdravě a přiměřeně se pohybovat.

V důsledku navýšení krevního oběhu a dalších kardiovaskulárních změn se může vyskytnout nízký tlak, který vyústí v závratě a mdloby. Je proto dobré neprovádět prudší a náhlé změny poloh. Doporučuje se vstávat ze sedu, nikoliv rovnou z pozice lehu. Nezbytné je dodržovat i správný pitný režim.

Toto období s sebou obvykle nese ještě jeden nepříjemný důsledek, a tím je pálení žáhy. Je způsobeno tlakem dělohy na žaludek a také hormony, které v těhotenství zpomalují trávicí proces.

Jaké vyšetření maminka podstoupí?

Opět ji čeká pravidelné vyšetření moči, měření krevního tlaku a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?