verze pro tisk

Těhotenství: 17. týden

25. únor 2012

Víte, že už můžete cítit první pohyby vašeho očekávaného děťátka? A jak už je miminko veliké? Přečtěte si, co nového se děje v tomto týdnu.


Těhotenství: 17. týdenTěhotenství: 17. týden

Hlavička miminka už neroste tak rychle jako v minulých týdnech, naopak se nyní rychleji vyvíjí trup a dolní končetiny. Tím už celé tělíčko získalo téměř vyrovnané proporce. Srdeční akce plodu jsou v tuto chvíli až dvakrát rychlejší než maminčiny.

Zesiluje a prodlužuje se pupeční šňůra. Dále také pokračuje proces osifikace (kostnatění) a začínají se tvořit klouby. Je proto nejnevýš vhodné, aby maminka zvýšila přísun vápníku a jedla tak potraviny, které jej obsahují. Tím zajistí miminku ty správné živiny pro tvorbu kostí a kloubů.

Plod je již asi 12 centimetrů dlouhý a váží přibližně 100 gramů.

Co se miminku dále vyvíjí?

  • uši získaly konečný tvar (miminko pomocí nich začíná vnímat zvukové vjemy)
  • vyvíjí se obočí
  • pokožka je matně červená (s jemnými chloupky – tzv. lanugo)
  • tvoří se tuková tkáň
  • vyvíjí se potní žlázy na kůži

Jak se cítí maminka?

Jedním z mála nepříjemných projevů je v tomto jinak klidném období zácpa. Ta trápí hojnou část těhotných žen. Asi není možné se jí plně zbavit, ale určitě je možné ji alespoň zmírnit. Nevynechávejte tedy pravidelný pohyb, doplňujte tekutiny a volte stravu bohatou na vlákninu a jiné složky potravy, které podporují správnou stolici.

Od počátku druhého trimestru jste jistě zaznamenala vyšší tvorbu pigmentu především v oblasti prsních dvorců, genitálií, ale i na obličeji. Tato pigmentace obvykle dřív či později po porodu vymizí.

Zrychluje se také přibývání tělesné hmotnosti. Tak, jak pomalu narůstala váha v prvním trimestru, nyní očekávejte hmotností přírůstek až kolem 6 kilogramů za celý tento trimestr.

Jaké vyšetření je třeba očekávat?

Opět podstoupíte pravidelné vyšetření moči, krevního tlaku a tělesné hmotnosti.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?