verze pro tisk

Těhotenství: 22. týden

4. březen 2012

Víte, že vaše miminko vypadá už jako malinký novorozenec? Máte pocit, že se vám hůře dýchá? A objevily se vám křečové žíly? Podívejte se v přehledu, co s sebou přináší 22. týden těhotenství.


Těhotenství: 22. týdenTěhotenství: 22. týden

Miminko začíná velmi připomínat „hotového“ novorozence, ale je ještě značně malé. I samotný obličej už jeví známky prakticky lidské podoby. Zřetelné je obočí, řasy i rty. Ač má stále zavřené oči, čímdál víc bdí a je aktivní.

Pokožka děťátka je zvrásněná, a to v důsledku stále malé zásoby podkožního tuku. Povrch kůže je pokryt jemnými chloupky.

Plod už měří asi 28 centimetrů a váží kolem 400 gramů.

Co dalšího se miminku vyvinulo?

  • mozek opět zvětšuje svůj objem
  • vytváří se další nervová spojení
  • dokončen vývoj 1. smyslu – hmatu
  • oční duhovka ještě nemá barvu
  • vytvořily se potní žlázy
  • vyvíjí se slinivka břišní (produkuje některé hormony)
  • na končetinách vytvořeny nehty

Co pociťuje maminka tento týden?

Maminka už má viditelné bříško. Vrchol dělohy se totiž nachází asi 2 centimetry nad pupíkem. Tím také dochází k nepříjemnému tlaku na dolní žebra a v důsledku toho maminka může hůře dýchat. Je proto vhodné sedět vzpřímeně, aby hrudní koš nebyl příliš stlačen.

Těhotná žena pravděpodobně přibrala asi 0,5 kilogramů. I v důsledku zvyšující se tělesné hmotnosti se mohou objevit první křečové žíly. Ty se ale tvoří i z nedostatku hořčíku. V případě nutnosti jeho užívání doporučí lékař. Prevencí křečových žil je cvičení, zvýšená poloha nohou a spaní na levém boku.

Některé ženy pociťují už v tuto dobu tuhnutí bříška a poslíčky (tedy falešné kontrakce). Takovéto tuhnutí může být způsobeno nedostatkem tekutin v těle. Je proto nanejvýš vhodné nezanedbávat pitný režim.

Jaké vyšetření maminku čeká?

Při případné návštěvě ordinace maminka opět podstoupí vyšetření moči, krevního tlaku a hmotnostního přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?