verze pro tisk

Těhotenství: 9. týden

9. únor 2012

Co nového přináší tento týden ve vývoji miminka? O jaký kus opět povyrostlo? A jak prožívá svůj „jiný stav“ maminka?


Těhotenství: 9. týdenTěhotenství: 9. týden

V tomto týdnu se některé orgány vyvinou do téměř konečné podoby. Mnohé orgány se ale teprve rýsují a tělíčko miminka čeká ještě mohutný pokrok ve vývoji. Plod už měří kolem 3 centimetrů a váží přibližně 2 gramy. Definitivně vymizel ocásek a celkově plod už začíná vypadat jako dítě.

Velkým pokrokem prošlo srdce. Má již 4 komory a navíc se vytvářejí chlopně. Pomocí ultrazvuku můžeme změřit i srdeční frekvenci plodu, která se v tomto období pohybuje v rozmezí 140-150 úderů za minutu. Hlavová část je stále větší než zbývající část těla. Mozek prochází dynamickým vývojem. Dochází k rozdělování buněčných okrsků a vytváří se síť cév, které budou mozek později zásobovat krví.

Miminko už je schopné svírat ručičku v pěst a může si dokonce začít i cucat palec.

Které orgány se především vyvíjí?

*oční víčka – již zakrývají oči
*oči se přesouvají dopředu (do cca 27. týdne zavřeny); tvoří se slzné kanálky
*dotváří se nos
*tvoří se malé ušní lalůčky
*ústa jsou stále veliká; tvoří se základ mléčných zubů
*základ brady je také široký a veliký
*horní končetiny – tvoří se rýhy mezi prstovými paprsky, ale mezi prsty ještě plovací blány
*dolní končetiny – prstové paprsky se teprve vytvářejí
*klouby jsou plně funkční a umožňují plodu volný pohyb
*dochází k růstu tenkého střeva, které vytváří spletité kličky
*dochází k tvorbě jaterního základu, ale ta jsou ještě tak veliká, že vytvářejí jaterní hrbol a tímto tlakem nutí plod k napřimování

Co znamená 9. týden pro maminku?

Tak jako v minulém týdnu i v tomto na mamince její „jiný stav“ není právě patrný z pohledu druhé osoby. Může však již zaznamenat mírný přírůstek tělesné hmotnosti, který pomalu přispívá k zadržování vody. Stále případně mohou pokračovat typické těhotenské příznaky jako nevolnost a zvracení. Časté je i nadměrné močení, které postupně poleví na konci 1. trimestru, ale ve 3. trimestru se opět objeví.

Neobvyklé nejsou ani plačtivost a emoční výkyvy, ale naproti tomu se mnohé maminky mohou cítit naprosto vyrovnaně a klidně. Zcela jasným a velmi rozšířeným příznakem v tomto týdnu je bolest prsou, ztmavnutí dvorců a bradavek, ale také jejich nárůst. V důsledku zvětšení jejich objemu a změn ve tkáních často dochází ke vzniku strií. Je proto vhodné prsa mazat krémem proti striím, masírovat je a dobré je používat těhotenskou podprsenku.

Která vyšetření podstoupí maminka?

V gynekologické ordinaci čeká na maminku pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a měření tělesné hmotnosti. V tomto týdnu se zpravidla také zjišťuje krevní skupina maminky a její Rh faktor. V případě shody faktoru u obou partnerů (tedy má-li žena Rh pozitivní a muž též, či naopak oba mají negativní faktor), je vše v pořádku. Nastane-li ale situace, že maminka má Rh faktor negativní a otec pozitivní a potomek zdědí faktor po otci, který je neslučitelný s matčiným, může dojít k vážnému ohrožení miminka. V takovémto případě je nutné aplikovat ženě pomocí injekce protilátky.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Lucka

středa, 3. duben 2013
21:27

Trochu zvláštní, že miminko má v 9. týdnu 4 cm a v 10. 3 cm :D


posted by: Lucka [Odpovědět]

tumon

čtvrtek, 4. duben 2013
17:58

tumon

Dobrý den, je zde uvedeno KOLEM 4 cm ;) Prostě v 9.-10. tt má cca v rozpětí 3-4cm... :-)


posted by: tumon [Odpovědět]

tumon

čtvrtek, 4. duben 2013
18:01

tumon

A navíc jsem tento drobný nedostatek už opravila :-)


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?