verze pro tisk

Těhotenství: 41.-42. týden

14. duben 2012

Jste jednou z žen, která neporodila ve stanovený termín porodu? Stále na svůj „den D“ čekáte? Co vás čeká v následujích dnech za vyšetření? Podívejte se na přehled posledních dvou týdnu celého těhotenství.


Těhotenství: 41.-42. týdenTěhotenství: 41.-42. týden

Pokud jste do této doby neporodila, čekají vás maximálně poslední dva týdny těhotenství. Možná už jste značně nervózní, ale je dobré se uklidnit. Už brzy budete i vy držet své miminko v náručí.

A co dále?

Placenta, která je „příbytkem“ miminka po celou těhotenskou fázi, má maximální možnou životnost 42 týdnů. Poslední dny těhotenství začíná postupně odumírat a miminko tím přestává růst a být zásobeno živinami.

I právě kvůli tomuto důvodu jste sledována v ambulanci porodnice, kde plánujete rodit. Na kontroly budete zpravidla docházet 2-3x týdně. V případě, že vše bude v pořádku, na případné vyvolání porodu se počká 10-12 dní. Mnohé ženy ale stihnou porodit v tomto období a k vyvolání tedy nedochází.

Jaká vyšetření poslední 2 týdny podstoupíte?

  • po 40. týdnu probíhá každé 3 dny kardiotokografické vyšetření
  • provádí se časté vyšetření dělohy a zjišťuje se tak případné otevírání děložního hrdla
  • 10. den po termínu porodu se provádí „oxytocinový zátěžový test“ – hodinové sledování miminka pomocí CTG (20 minut kardiotokografické vyšetření, poté do žíly podána menší dávka oxytocinu k podpoře děložních stahů, dalších 20 minut opět kardiotokografické vyšetření)
  • po 12. dni po termínu porodu následuje „umělé vyvolání porodu“

Umělé vyvolání porodu

Pokud porod nenastane do 12 dnů po stanoveném termínu porodu, nebo musí být proveden z jiných (obvykle zdravotních) důvodů dříve, probíhá „umělé vyvolání děložní činnosti. Má několik možných podob a ty mohou být i různě kombinovány.

Jsou jimi:

  • Hamiltonův hmat – lékař vaginálním vyšetřením provede odloučení spodní části vaku blan
  • medikamentózní vyvolání porodu – obvykle pomocí tablet či gelu s obsahem hormonu prostaglandinu (lékař zavede do pochvy tabletu, tím se urychlí příprava děložního hrdla a dochází k vyvolání děložní činnosti)
  • dirupce vaku blan – lékařem provedené protržení plodové vody, po kterém následuje odtok této tekutiny a nastupují děložní stahy
  • infúze s oxytocinem – podán hormon k vyvolání děložní činnosti; tento zákrok se provádí až po odtoku plodové vody
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?