verze pro tisk

Těhotenství: 5. a 6. týden

25. leden 2012

Pociťuje maminka nějaké těhotenské příznaky? Jak vyvíjející se embryo vypadá? Přečtěte si, jak probíhá 5. a 6. týden těhotenství!


Těhotenství: 5. a 6. týdenTěhotenství: 5. a 6. týden

Embryo v tuto dobu prochází rychlým vývojem a růstem. Je zcela jasně pozorovatelné pouhým okem. Budoucí maminka již možná zažívá své první nevolnosti a v tuto chvíli právě načala druhý měsíc svého těhotenství.

5. týden

V pátém týdnu začíná vašemu miminku fáze rychlého vývinu. Nejenže je na ultrazvuku již patrné pouhým okem, jelikož je veliké asi 2 mm a váží přibližně 1 gram. Navíc se embryu utvářejí první orgány.

Embryo má podlouhlý tvar s ocáskem a širší hlavičkou. Na té jsou viditelné 4 mělké jamky, z nichž se v pozdějších týdnech vytvoří uši a oči. Vyvíjí se také základ zažívacího systému jako ústa, nos, patro v ústech a žaludek.

Zaznamenat můžeme už i primitivní srdce, které má esovitý tvar a je duté a rourkovité.Na ultrazvuku je možné jej vidět jako velké zduření na přední straně hrudníku. Další důležitý vznikající systém je systém krevních cév. Dochází též k uzavírání nervové trubice, z níž se později vyvine mozek, mícha, páteř a nervy.


Z pohledu maminky pomalu nastává „pravé“ těhotenství. Je totiž možné, že zažívá i první příznaky tohoto stavu, jakými jsou nevolnosti a pnutí v prsou. Je to navíc již týden od poslední očekávané a nedostavené menstruace.

Sice se může přesto objevit špinění či mírné krvácení, ale zpravidla se nejedná o nic závažného. Ovšem při jakékoliv pochybnosti je lépe situaci konzultovat s osobním gynekologem.

6. týden

Embryo už opět o kousek povyrostlo. V tomto týdnu je veliké asi 3 mm. Pomocí ultrazvuku můžeme slyšet i srdeční akci vyvíjejícího se embrya. Začínají se utvářet orgány na hlavičce, a to nos, ústa a uši. Patrná je i dolní a horní čelist, tedy lze je od sebe již odlišit.

Po zažívacím systému se vyvíjí střeva a také prvotní tkáně, ze kterých se v budoucnu vytvoří plíce. V oblasti budoucího krku jsou viditelné tři obloukovité valy, takzvané žaberní oblouky. Znatelné jsou i čtyři pupence po obvodu embrya, z nichž se vyvinou postupně končetiny. Obecně lze říci, že v tomto období začíná embryo nabírat lidskou podobu.


Pro maminku nastává nejen radostné období v touze po očekávaném děťátku, ale také fáze s rizikem možného potratu.

Dochází k němu v případě poruchy vývoje embrya (např. vlivem škodlivých látech), nebo v případě, že nedojde k uhnízdění vajíčka, které tak bude následně vyplaveno při menstruaci.

A právě v tuto dobu je mimořádně důležité, aby maminka dodržovala zásady zdravé životosprávy, jedla kvalitní potraviny, vyhýbala se alkoholickým nápojům a cigaretovému dýmu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.03 hvězdiček / Hodnoceno: 35x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?