verze pro tisk

Těhotenství: 10. týden

11. únor 2012

Co přináší ve vývoji plodu tento týden? Jaké příznaky se projevují na budoucí mamince? A co může žena očekávat za vyšetření u svého gynekologa?


Těhotenství: 10. týdenTěhotenství: 10. týden

Některé důležité orgány už začínají plnit svou funkci, přesto se stále vyvíjí a dále rostou. Naproti tomu žaludek a střeva svou funkci zdaleka ještě neplní, ačkoliv jsou již také vyvinuty. Při ultrazvukovém vyšetření je vidět, ale i slyšet tlukot srdce a podle velikosti plodu je už možné v tomto týdnu přesně stanovit termín porodu.

Plod je v tuto chvíli přibližně 30-40 milimetrů velký a váží kolem 4-5 gramů. Hlavička je nyní téměř tak velká jako zbytek tělíčka. Miminko má stále ještě značně hrubé rysy obličeje a ten samotný je oproti zbytku hlavy drobný. Celkově je ale už patrná lidská podoba. Hlavová část je již viditelně „oddělena“ od trupu, a to z důvodu ztenčujícího se krku.

Pomocí ultrazvuku je skrz průsvitnou pokožku plodu znatelná páteř. Ta je tvořena z prvosegmentů a jednotlivé obratle jsou v tento čas stále chrupavčité. Osifikace (kostnatění) nastane za krátkou dobu, a to v průběhu 2. trimestru.

Jaké orgány zaznamenaly vývoj?

I v tomto týdnu dochází k dalšímu pokroku ve vývoji některých orgánů, a to především těchto:

  • vyvíjí se mozek
  • čelo je vystouplé
  • plod má jemné vlásky
  • ústní otvor – ten je ohraničen a zúžen (základy všech mléčných zubů jsou vytvořeny)
  • nos – zvedl se a je výraznější
  • oči – tvoří se kolem nich kožní řasy (základy víček)
  • ucho – vytvořil se malý ušní boltec
  • horní a dolní končetiny – prsty horních končetin narostly do délky, blány již nejsou patrné, základy palečků jsou silnější než zbylé prsty, rostou nehty; na noze jsou prsty již částečně odděleny)
  • v oblasti dolních končetin se vytvořily 2 otvory – 1. otvor slouží jako vyústění močových a pohlavních cest (tvoří se pohlavní orgány, ale pohlaví ještě není možné určit) a 2. otvor slouží jako vyústění trávicí trubice

Co se děje s tělem maminky?

Tak jako v minulých týdnech může maminka pociťovat v menší či větší míře těhotenské příznaky, kterými jsou například nevolnost a pnutí v prsou (může se objevit tzv. kolostrum – tekutina, která je předchůdcem mateřského mléka). Stejně tak není vyloučené špinění a případné mírné krvácení, které není nebezpečné. K nevolnostem se mohou přidružit i mdloby, proto je důležité věnovat značný čas spánku a opatrně se zvedat.

Na mamince není "jiný stav" pořád příliš patrný. Její váhový přírůstek je stále nízký, zpravidla kolem 1-2 kg. Děloha nabyla v tomto týdnu už dvojnásobného rozměru oproti stavu před otěhotněním.

V důsledku nárůstu hladiny estrogenu se mamince příjemně vypne kůže a minimalizují se vrásky. Naopak vyšší produkcí progesteronu dochází k uvolňování svalů a tím k pálení žáhy a střevním potížím, které mohou vyústit v zácpu.

V tomto týdnu je vhodné, aby maminka svůj stav oznámila zaměstnavateli a zvážila případné další působení na svém pracovišti. Jedná se hlavně o případy, kdy žena přichází do styku s chemikáliemi nebo je nucena zvedat těžká břemena a případně pracuje i na nočních směnách. To vše jsou rizikové faktory a je třeba jim věnovat pozornost.

Jaká vyšetření čekají maminku?

Jako obvykle podstoupí žena vyšetření krevního tlaku, moči a zaznamená se i její váhový přírůstek. V některých případech je vhodné podstoupit serologické vyšetření na toxoplazmózu a případně i vyšetření choria. Takové vyšetření žena podstoupí při podezření na vývojové vady. Je možné jej provést dříve než amniocentické vyšetření a provádí se přes pochvu děložním hrdlem.
V tomto týdnu maminka zpravidla obdrží těhotenskou průkazku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.7 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Zuzana

čtvrtek, 7. únor 2013
20:40

O těhotenství a o spoustě dalších věcí, co se zdraví týká, můžete diskutovat na stránkách http://www.komunita111.cz/auth/login Pokud jste pojištěné u VZP. Příspěvky jsou honorovány a dozvíte se tam spoustu zajímavých věcí!


posted by: Zuzana [Odpovědět]

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?