verze pro tisk

Těhotenství: 1. a 2. týden

19. leden 2012

Právě jste zjistila radostnou zprávu. Jste těhotná! Po počátečním šťastném pocitu jste ovšem také začala přemýšlet, co se vlastně v oněch následujících měsících bude dít?  Na tyto otázky by vám mohly odpovědět dále popsané jednotlivé týdny průběhu těhotenství.


Těhotenství: 1. a 2. týdenTěhotenství: 1. a 2. týden

Těhotenství průměrně trvá 280 dní a počítá se od poslední zaznamenané menstruace. K datu poslední menstruace je ale třeba přičíst další 2 týdny. Celé těhotenství tedy trvá přibližně 40 týdnů, jinak také 10 lunárních měsíců. Je to období plné změn, na jehož konci je „příchod“ nového života na tento svět.

1. a  2. týden

V této době jste pravděpodobně naposled menstruovala. I když formálně už se tato doba započítává do začátku těhotenství, těhotná ještě nejste. K samotnému oplodnění vajíčka totiž dochází přibližně 14 až 21 dní od začátku právě poslední uváděné menstruace.

Co se děje s tělem maminky?

V rodidlech se začíná tvořit nová sliznice a tělo je tak připraveno přijmout oplodněné vajíčko. Nejvyšší pravděpodobnost oplodnění je v období ovulace, která nastává v polovině menstruačního cyklu ženy. Je to doba, kdy vajíčko dozrává a dochází k jeho uvolňování do břišní dutiny.

Takto uvolněné vajíčko putuje do vejcovodu směrem k děloze. Jestliže v rozmezí 24 hodin nenásleduje proniknutí spermie do vajíčka, k úspěšnému oplodnění nedochází.

Ovšem dojde-li k početí, rozjede se asi po 36 hodinách proces dělení buněk. Vytvořená dvoubuněčná a čtyřbuněčná zygota zhruba po čtyřech dnech přechází v blastocytu (váčkovité stádium). Ta se uhnízdí přibližně po týdnu ve sliznici dělohy. Proces vývoje zárodku tak může právě začít!

Toto stádium těhotenství je ale tak časné, že maminka ještě zdaleka nepociťuje žádné hormonální a jiné změny. Ty budou následovat až v dalších týdnech.

Oplodnění

Obr 1: Zdroj Wiki

Ani těhotenský test v této době nesignalizuje „jiný stav“. Z medicínského hlediska je to totiž příliš časné. Potřebný lidský choriový gonadotropin (hormon hCG) se začne tvořit až po zanoření vajíčka do děložní sliznice a z tohoto důvodu je ho v rané fázi příliš málo. V mnohých případech je hCG hormon prokazatelný nejdříve 11. den po oplodnění, a to jak v krvi, tak v moči. Teprve v této době mají jakákoliv vyšetření význam.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.02 hvězdiček / Hodnoceno: 46x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Katka

pátek, 15. únor 2013
19:48

Dobrý den,
mám svého 13 přítele a před týdnem jsme měli svůj pátý styk.Bylo to u něj v pokoji,měl na stole kondom..Ale zapoměl si ho dát a nevím jestli jsem otěhotněla...mám 18 let..V 14 let jsem přišla o panneství s 20 letým doktorem v jeh ordinaci a nachzta nás při tom jeho kolega..ale to td není podstatné..Já bych se chtěla dozvědět jestli nejs těhotná..děkuji předem za radu..


posted by: Katka [Odpovědět]

tumon

sobota, 16. únor 2013
23:43

tumon

To, zda jste či nejste těhotná, můžete prvním krokem zjistit pomocí v lékárně zakoupeného těhotenského testu (cca 30 Kč). Stoprocentní (ne)těhotenství nejspolehlivěji potvrdí/vyvrátí Váš gynekolog. Velmi rané těhotenství je možné zjistit krevním testem, od určitého týdne pomocí ultrazvuku.


posted by: tumon [Odpovědět]

Naty

úterý, 12. červen 2012
18:08

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Se svým přítelem jsem měla první pohlavní styk. Jestli se tomu teda dá přímo takhle v našem případě říkat. Mazlili jsme se, navzájem masturbovali. Po sléze si nasadil kondom a jednou do mě vniknul, né uplně, jen lehce. Ale přerušila jsem to. Necítila jsem se na to ještě dostatečne pripravena. Potom si kondom sundal a pokračovali jsme v pettingu. Oba jsme byli nazí a mám strach z toho, že když jsme na sobe jen leželi a občas se o mojí pochvu otřel, aby se do mě nedostala preejakulační tekutina. Četla jsem si o tom na internetě články a pořádně ani vlastne nerozumím tomu, co to vlastně je. Ale i tak mám strach, protože pri masturobaní jsem na jeho penise cítila mastnou "tekutinu" a tak soudím, že podle mého nazoru, by to mohlo být ono. Ale nevím, jestli i při mazlení a občasnem střetnutí penisu s pochvou, by se dalo otehotnet. A taky bych ještě chtěla dodat, že jsem byla panna, ale při vniknutí do mě prsty, protrhl panenskou blánu. Při masturbovaní k vyvrcholení došlo na břicho, mimo dělohu. Je mi 15. A mám strach z toho, že bych mohla otěhotnet. :-(
Předem děkuji za radu.


posted by: Naty [Odpovědět]

tumon

úterý, 2. říjen 2012
22:06

tumon

Naty, myslím, že v tomto případě těhotenství nehrozí, což se jistě určitě potvrdilo. Zdravím.


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?