verze pro tisk

Těhotenství: 25. týden

10. březen 2012

Pomalu se blížíte k přelomu dvou trimestrů. Co to pro vás znamená? Jak se cítíte? A jak veliké už je miminko? Podívejte se na 25. týden.


Těhotenství: 25. týdenTěhotenství: 25. týden

V tomto týdnu už se mnoho děťátku nevyvíjí, ale několik důležitých částí ještě ano. Stále se dotvářejí plíce. Pokračuje v nich i tvorba aktivní látky jménem surfaktant, která má za úkol zabránit úplněmu stlačení plic na konci výdechu. Miminko má v plicích této látky zatím málo, proto by byl předčasný porod ještě života ohrožující.

Jednou z dalších zásadních záležitostí je to, zda vaše miminko jednou bude upřednostňovat při různých činnostech levou či pravou ruku. O jeho zaměření se rozhoduje právě tento týden.

Patrné je také vyrovnávání velikostních nepoměrů mezi mozkovou a obličejovou částí. Ta obličejová se nyní zvětšuje (rostou kosti čelistí, vedlejší nosní dutiny a tvoří se základy zubů).

Plod v tuto dobu měří asi 34 centimetrů a váží v rozmezí 600-700 gramů.

Co se ještě miminku tvoří?

  • oči jsou již na svém místě (ale jsou stále zavřené)
  • roste ušní lalůček (je to poslední část ucha, která se dotváří)
  • kostní jádra tvrdnou

A jak se cítí maminka?

Nacházíte se nejspíš přibližně v polovině svého hmotnostního přírůstku. V tuto chvíli se ručička váhy zřejmě zastaví na čísle o pět kilo více z vaší původní váhy. Asi také pociťujete zvýšenou chuť k jídlu. Není divu, nevolnosti pravděpodobně dávno ustoupily. Jediným nešvarem provázejícím trávení jídla může a také často bývá pálení žáhy. Dalším nepříjemným znakem tohoto období bývá bolest zad.

Naopak můžete být potěšena ze zdravě vypadající pleti. Je krásně napnutá a máte červené a dobře prokrvené tváře. Pod kůží vám totiž proudí větší množství krve.

Jaké maminku čeká vyšetření?

Opět podstoupíte pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a hmotnostního přírůstku. V tento týden budete také pravděpodobně odeslána k vyšetření na těhotenskou cukrovku (tzv. oGTT).

K němu je nutné dostavit se ráno a na lačno (nejlépe od půlnoci již nic nejíst a nepít). Bude vám proveden první žilní odběr krve a pokud výsledek (stanoven cca do 1 hodiny po odběru) bude v normě, vypijete menší množství glukózového roztoku. Hodinu poté vám bude opět odebrána krev a to samé ještě jednou po další hodině.

V případě, že již první odběr krve "hlásí" pozitivní přítomnost vyšší hladiny cukru, další testování bude ukončeno a vy se dostavíte druhý den. Pokud i tak bude první odběr obsahovat zvýšené hodnoty, těhotenská cukrovka je tím potvrzena bez nutnosti dalších odběrů a vypití glukózového roztoku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?