verze pro tisk

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

7. březen 2012

Jste těhotná a trápí vás pálení žáhy? A přemýšlela jste, proč tomu tak je? Zamyslela jste se nad složením svého jídelníčku? Přečtěte si, proč pálení žáhy v těhotenství je tak časté a jak na něj?


Těhotenský nešvar: pálení žáhyTěhotenský nešvar: pálení žáhy

Pálení žáhy (jinak také pyróza) se objevuje obvykle až v 2. trimestru těhotenství. Toto období sice patří k těm v těhotenství příjemnějším, ale nese s sebou i několik nešvarů. Jedním z nich je právě pyróza. Při ní dochází k navrácení kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu.

Proč se objevuje v těhotenství?

Jste-li těhotná, nejspíš vás tato nepříjemnost nemine. „Jiný stav“ je totiž spouštěčem pyrózy už jen ze dvou důvodů:

  1. Hormonální změny – vlivem hormonů se snižuje funkce napětí stěn trávicího traktu a tím i funkce uzávěru záklopky mezi žaludkem a jícnem

  2. Děloha se zvětšuje – s jejím postupným růstem dochází k tlačení na žaludek a ten se tak posouvá výš

Jaké jsou vhodné rady k potlačení pálení?

Zde jsou ty zásadní a zpravidla účinné:

  • jezte pomalu, dobře žvýkejte
  • jezte 5-6 denně a menší porce
  • nejezte těsně před spaním
  • nelehejte si ihned po jídle
  • podložte si hlavu a ležte ve zvýšené poloze
  • příliš často a prudce se nepředklánějte
  • snažte se udržovat horní polovinu těla ve zvýšené poloze
  • snažte se i váhu udržovat v rozumných mezích

Jaké potraviny jsou dráždivé?

Určitě je dobré se zamyslet nad složením svého jídelníčku. Strava pestrá a vyvážená by v tomto stavu měla být samozřejmostí bez ohledu na různé neduhy. Obzvláště nevhodná jsou kořeněná, aromatická, mastná a kyselá jídla a nápoje. Hlídejte si proto chemické složení vašeho jídelníčku.

Zde jsou uvedeny nejdráždivější druhy či složky potravin a nápojů:

Jaká je léčba?

V těhotenství je rozhodně vhodné se poradit s lékařem s jakýmkoliv případným užíváním různých přípravků na pálení žáhy. V mírnějších případech obvykle pomůžou antacidy, léky běžně dostupné v lékárně. Mnohé „babské rady“ doporučují vypít sklenici teplého či vlažného mléka těsně před spaním, pití fenyklového čaje, žvýkání semínek kmínu či rozpuštěná soda ve vodě. Při těžší formě pyrózy, kdy dochází k problémům s příjmem potravy, se lékařem doporučuje užívat léky na předpis.

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci.

Těhotenský biochemický screening

Těhotenský biochemický screening

Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu. Těhotná žena může podstoupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.