verze pro tisk

Těhotenský ultrazvuk, část I.

29. duben 2012

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.


Těhotenský ultrazvuk, část I.Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné.

Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Co je ultrazvuk?

Je to vyšetřovací metoda, která lékaři pomáhá zhodnotit průběh těhotenství a sleduje vyvíjející se plod. Je to také nejpoužívanější zobrazovací diagnostická metoda.

Její pomocí lékař dokáže určit stav, velikost, stáří a vývoj plodu jak v jeho celkové podobě, tak i jednotlivých orgánů.

Jaký je princip vyšetření?

Ultrazvuk vysílá k plodu ze sondy pro lidské ucho zcela nezachytitelné zvukové vlnění, které proniká do vyšetřovaného místa. Odtud se některé jeho části odráží zpět do sondy a konečná data jsou tak zobrazena na černobílé obrazovce.

Jak vyšetření probíhá?

Samotné vyšetření trvá obvykle několik málo minut a provádí se buď přímo na vyšetřovně v podobě ambulantního vyšetření, nebo u lůžka při případné hospitalizaci těhotné ženy v nemocnici.

Žena při vyšetření leží na zádech a má obnažené břicho. Lékař potře koncovou část sondy speciálním vodivým gelem a přejíždí s ní v určitých úhlech po břišní stěně.

Zobrazené miminko ovšem tak, jak se jeví na obrazovce, nevypadá i ve skutečnosti. Je to jen hrubý obrys plodu, na kterém je ale možné zjistit pro lékaře vše potřebné – tvar i velikost orgánů.

Kdy se vyšetření provádí?

Ultrazvukové vyšetření probíhá několikrát během těhotenství. Záleží i na samotném lékaři. Jsou případy, kdy je pomocí ultrazvuku těhotná maminka vyšetřována při každé návštěvě poradny.

Běžně se ale provádí tato vyšetřovací metoda na začátku těhotenství pro určení gravidity a pak ještě alespoň třikrát po celé devítiměsíční období.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci.

Těhotenský biochemický screening

Těhotenský biochemický screening

Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu. Těhotná žena může podstoupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření.

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Pálení žáhy (jinak také pyróza) se objevuje obvykle až v 2. trimestru těhotenství. Toto období sice patří k těm v těhotenství příjemnějším, ale nese s sebou i několik nešvarů. Jedním z nich je právě pyróza.