verze pro tisk

Těhotenský biochemický screening

3. březen 2012

Co znamená „biochemický screening“? Co se jeho pomocí zkoumá? A kdy žena takové vyšetření podstupuje? To vše a nejen to se pokusíme osvětlit v následujícím článku.


Těhotenský biochemický screeningTěhotenský biochemický screening

Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu.

Těhotná žena může podstupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření. Jedná se o takzvaný I. a II. trimestrální screening. Obvykle se nejedná jen o samostatné vyšetření, ale je spojeno ještě s dalšími pomocnými postupy.

Takové vyšetření sice neodhaluje zdaleka všechny vrozené vady, ale přesto je velmi důležité. V každém těhotenství existuje totiž asi 3-5%  riziko, že má plod některou vrozenou vadu.

A tento fakt platí i v případě, že potomka očekává zcela zdravý pár (u nich samotných a ani v blízkém rodinném kruhu se nevyskytuje genetická porucha).

Kdy se screening provádí?

Toto vyšetření probíhá obvykle v prvním či druhém trimestru, a to mezi 10.-12. týdnem a v období mezi 15.-17. týdnem těhotenství. Jedná se o I. trimestrální biochemický screening a II. trimestrální biochemický screening (jinak také triple test).

Riziko odhalení v prvním případě screeningu je až 84% a v případě triple testu kolem 65%. Pokud se provedou oba tyto screeningy, pravděpodobnost odhalení rizika je určena s přesností až 95%.

Jak se screening provádí?

Při tomto kombinovaném vyšetření se odebere přibližně 5 ml krve z žíly. Dle tohoto testu se pomocí počítačového programu dále v kombinaci s vyšetřením ultrazvukem, hmotnosti těhotné maminky a ve spojení s jejím věkem určí individuální riziko pro vrozené vývojové vady.

I.trimestrální screening

Zjišťuje stav těchto látek:

  • těhotenský plazmatický protein A (PAPP-A)
  • volná beta podjednotka choriogonadotropinu (b-hCG)

II.timestrální screening (triple test)

Zjišťuje stav těchto látek:

  • alfa-1-fetoprotein (AFP)
  • volný estriol (uE3)
  • lidský choriový gonadotropin (hCG)

Pozor - Zvláště u triple testu je poměrně značné procento takzvané falešné pozitivity. Stále ale není třeba propadat úzkosti. Pozitivní výsledek totiž ještě neznamená skutečnou vrozenou vývojovou vadu. Je tedy nutné provést další ověřující testy jako amniocentézu či vyšetření choriových klků.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Těhotenský nešvar: pálení žáhy

Pálení žáhy (jinak také pyróza) se objevuje obvykle až v 2. trimestru těhotenství. Toto období sice patří k těm v těhotenství příjemnějším, ale nese s sebou i několik nešvarů. Jedním z nich je právě pyróza.