
Těhotenský biochemický screening
3. březen 2012Co znamená „biochemický screening“? Co se jeho pomocí zkoumá? A kdy žena takové vyšetření podstupuje? To vše a nejen to se pokusíme osvětlit v následujícím článku.
Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu.
Těhotná žena může podstupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření. Jedná se o takzvaný I. a II. trimestrální screening. Obvykle se nejedná jen o samostatné vyšetření, ale je spojeno ještě s dalšími pomocnými postupy.
Takové vyšetření sice neodhaluje zdaleka všechny vrozené vady, ale přesto je velmi důležité. V každém těhotenství existuje totiž asi 3-5% riziko, že má plod některou vrozenou vadu.
A tento fakt platí i v případě, že potomka očekává zcela zdravý pár (u nich samotných a ani v blízkém rodinném kruhu se nevyskytuje genetická porucha).
Kdy se screening provádí?
Toto vyšetření probíhá obvykle v prvním či druhém trimestru, a to mezi 10.-12. týdnem a v období mezi 15.-17. týdnem těhotenství. Jedná se o I. trimestrální biochemický screening a II. trimestrální biochemický screening (jinak také triple test).
Riziko odhalení v prvním případě screeningu je až 84% a v případě triple testu kolem 65%. Pokud se provedou oba tyto screeningy, pravděpodobnost odhalení rizika je určena s přesností až 95%.
Jak se screening provádí?
Při tomto kombinovaném vyšetření se odebere přibližně 5 ml krve z žíly. Dle tohoto testu se pomocí počítačového programu dále v kombinaci s vyšetřením ultrazvukem, hmotnosti těhotné maminky a ve spojení s jejím věkem určí individuální riziko pro vrozené vývojové vady.
I.trimestrální screening
Zjišťuje stav těchto látek:
- těhotenský plazmatický protein A (PAPP-A)
- volná beta podjednotka choriogonadotropinu (b-hCG)
II.timestrální screening (triple test)
Zjišťuje stav těchto látek:
- alfa-1-fetoprotein (AFP)
- volný estriol (uE3)
- lidský choriový gonadotropin (hCG)
Pozor - Zvláště u triple testu je poměrně značné procento takzvané falešné pozitivity. Stále ale není třeba propadat úzkosti. Pozitivní výsledek totiž ještě neznamená skutečnou vrozenou vývojovou vadu. Je tedy nutné provést další ověřující testy jako amniocentézu či vyšetření choriových klků.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints