verze pro tisk

Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

19. únor 2012

Má význam užívání multivitaminových přípravků? Nebo stačí vitamíny z běžné stravy? A jaké látky jsou pro vývoj miminka opravdu důležité?


Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

Mnoho lékařů zastává názor, že pestrá, vyvážená a přirozená strava v čase těhotenství stačí pro správné ukládání a vstřebávání vitamínů, stopových prvků, minerálů a vlákniny. Až na výjimečné případy proto není potřeba užívat různé syntetické potravinové doplňky.

Vitamíny z běžné stravy jsou prokazatelně lépe vstřebávány než prostřednictvím syntetické formy. Pouze některé látky není možné načerpat v dostatečném množství ze stravy a je proto vhodné je doplnit v jiné formě. Je jimi například kyselina listová, případně železo, zinek, hořčík a rozhodně jód.

Obecně lze říci, že potravinové doplňky těhotná žena užívat může, ale rozhodně nelze považovat jejich konzumaci za náhradu pestré a vyvážené stravy. Navíc užívání těchto preparátů paradoxně tím, že obsahují širokou škálu prvků, způsobují vzájemně mezi sebou horší vstřebatelnost.

Pro kterou těhotnou ženu jsou nezbytné?

Jsou určité skupiny těhotných maminek, které spadají do takzvané „ohrožené“ skupiny. Ty z nějakého důvodu špatně, či nedostatečně vstřebávají všechny důležité látky z přirozené potravy. Takové ženy by tedy po poradě se svým lékařem syntetické přípravky užívat měly. Je ale potřeba zvážit, které a v jakém nejlepším poměru.

Ohroženou skupinou jsou ženy:

  • vegetariánky, veganky
  • s alergií na určité potraviny
  • kuřačky
  • s vícečetným těhotenstvím
  • s chronickým onemocněním

U kterých látek je potřeba navýšit přísun?

V běžné potravě je obsažen dostatek všech vitamínů, minerálů, enzymů. Některé ale těžko z běžné stravy tělo načerpá a je zapotřebí je doplnit jinou formou, a to obzvláště v době těhotenství. Jsou jimi:

Kyselina listová (obsahuje ji zelená zelenina, ale také například vysoce účinná řasa chlorella či ječmen) – nedostatek způsobuje především rozštěpové vady. V případě, že žena užívá před otěhotněním antikoncepci, je zapotřebí po jejím vysazení ihned začít přijímat kyselinu listovou i v syntetické podobě. Hormony v antikoncepčních přípravcích totiž snižují vstřebatelnost kyseliny listové. Je obecně vhodné zvýšit její příjem 1-3 měsíce před otěhotněním a dále v prvním trimestru těhotenství.

Železo (především v živočišných potravinách; červené maso, játra, vaječný žloutek) – jeho nedostatek způsobuje těhotné ženě v důsledku zvětšení krevního oběhu a vyšší tvorby hemoglobinu chudokrevnost. Vstřebatelnost železa podporuje vitamín C, proto je dobré je užívat společně. Naopak  vápník, fosfor, tanin, kofein či šavelany(např. špenát) jeho účinnost snižují.

Zinek (především v mořských plodech, hovězím mase, zelenině, vejci, ořechách) – nedostatek tohoto stopového prvku může být příčinou vývojových vad. Jeho vstřebatelnost se v kombinaci vyšší dávky železa snižuje. Proto těhotná žena, která přijímá železo ještě v potravinových doplňcích by jej měla spojit s užíváním zinku.

Jód (v mořských plodech, řasách, obsahuje jej obyvkle i obyčejná kuchyňská sůl) - nedostatek způsobuje poruchy růstu a inteligence. Jeho vstřebání snižuje brokolice a květák, proto je vhodné například mořské ryby, v nichž je dostatek jódu také obsažen, nekonzumovat v kombinaci s těmito druhy zeleniny.

S užíváním jakýchkoliv potravinových doplňků v těhotenství je dobré se poradit s lékařem či lékárníkem.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Monika

sobota, 26. leden 2013
20:17

Zjistila jsem, že DHA je taky strašně důležitá pro správný vývoj mozku miminka. Nemám ráda mořské ryby tak jsme si koupila přípravek ProMimi DHA od Elasti-Q. Má výborné složení a není drahý oproti jiným přípravkům. Dodává nám vše co potřebujeme a jsem spokojená.


posted by: Monika [Odpovědět]

tumon

čtvrtek, 31. leden 2013
12:13

tumon

Dobrý den, nemáte-li ráda ryby, trh nabízí nepřeberné množství náhrad. Je dobré, že jste našla "ten svůj" výrobek :-) DHA je velmi důležitou složkou rybího oleje a ryb a její nedostatek způsobuje mnohé potíže a už povrchové (poškození nehtů, vlasové struktury apod.) či vnitřní (špatné vidění, snížená obranyschopnost organismu...). Dbejte jen správného dávkování. Miminko, budete-li ho kojit, přijme DHA právě prostřednictvím mateřského mléka.


posted by: tumon [Odpovědět]

Marusja

středa, 27. duben 2016
14:28

Tak rozhodně nemohou uškodit. Já dost mizerně jím, tak jsem brala v těhotenství Folgravid s obsahem DHA a kyseliny listové. Až skoro do porodu.


posted by: Marusja [Odpovědět]

Čtěte také...

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Každá žena, která se snaží otěhotnět, přirozeně studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. A to zejména v jeho druhé polovině, po ovulaci. Dnes se podíváme na to, co je nidace a jak vlastně probíhá. Od kdy do kdy k ní dochází? A co přichází po ní?

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Možností je nespočet. Záleží, jak až moc chcete, aby vᚠpotomek svým jménem vyčníval, či se vezl s davem všech těch Jakubů a Terez. Jak moc je pro vás důležité zachovat rodovou tradici a mít dalšího Bořivoje v rodině...

5 rad, jak snížit nedostatek železa v těhotenství

5 rad, jak snížit nedostatek železa v těhotenství

Těhotenství představuje pro nᚠorganismus zvýšenou zátěž. Stoupají nároky na určité druhy vitamínů, mezi které patří také železo. Jeho nedostatek může stát za zvýšenou únavou a také chudokrevností. Jak tedy snížit snadno a efektivně jeho nedostatek? Poradíme vám!