verze pro tisk

Příznaky nidace, jsou nějaké?

4. listopad 2013

Každá žena, která se snaží otěhotnět, přirozeně studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. A to zejména v jeho druhé polovině, po ovulaci. Dnes se podíváme na to, co je nidace a jak vlastně probíhá. Od kdy do kdy k ní dochází? A co přichází po ní?


Příznaky nidace, jsou nějaké?Příznaky nidace, jsou nějaké?

Nidace = uhnízdění vajíčka

Oplodněné vajíčko se cestou do dělohy začíná dělit. Když je počet buněk větší než dvacet, vzniká blastocysta. Blastocysta se pomalu noří stále hlouběji do děložní sliznice - ta je v tomto období dost vysoká a prosáklá.  A právě tomuto ději se říká uhnízdění čili odborně nidace. V tomto období má zárodek asi jeden milimetr.

Období nidace

Uhnízdění – nidace začíná asi 6. -7. den po oplodnění (to je asi 21. den cyklu) a končí 12. dnem. Ve 30 až 60 % oplodněné vajíčka zanikají. A to z důvodu špatného vývoje blastocysty, nebo poruchy nidace. V tomto případě je vajíčko odplaveno při další menstruaci.

Po zdárném zakončení nidace jde o skutečné těhotenství. Od této doby, vajíčko čerpá výživu pro svůj vývoj a růst z krevního oběhu a děložní sliznice matky. Zanoření vajíčka do sliznice může narušit drobné cévky a ty pak mohou vyvolat slabé krvácení, tzv. špinění. To může být někdy zaměněno za menstruaci.

Produkce hormonů

Nyní matka produkuje hormony – progesterony a estrogeny, které jsou důležité pro vývoj embrya. Zvýšená hladina těchto hormonů ovlivňuje děložní sliznici - její další bujení a prosakování. To způsobí, že očekávaná menstruace v těchto dnech vynechá. A to je pro nás první známka toho, že se něco děje.

Těhotenský hormon

Při nidaci se vytváří bílkovina označovaná jako hCG (hormon choriový gonadotropin). Na přítomnosti této bílkoviny v krvi nebo moči je založena většina těhotenských testů.

Uvnitř blastocysty (zárodku) se objevují vrstvy buněk, kterým se říká zárodečné listy. Buňky zárodečných listů se dále dělí. Touto dobou končí druhý týden po oplodnění, dál se vytváří placenta a zárodek se dále vyvíjí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.35 hvězdiček / Hodnoceno: 170x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie je jedním z nejzávažnějších onemocnění v těhotenství. Není zdaleka tak lehce rozpoznatelné a může být na životě ohrožující komplikací jak pro matku, tak pro plod.

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Vybíráme jméno: Jaké jsou možnosti?

Možností je nespočet. Záleží, jak až moc chcete, aby váš potomek svým jménem vyčníval, či se vezl s davem všech těch Jakubů a Terez. Jak moc je pro vás důležité zachovat rodovou tradici a mít dalšího Bořivoje v rodině...

Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

Potravinové doplňky v těhotenství: Jsou zapotřebí?

Mnoho lékařů zastává názor, že pestrá, vyvážená a přirozená strava v čase těhotenství stačí pro správné ukládání a vstřebávání vitamínů, stopových prvků, minerálů a vlákniny. Až na výjimečné případy proto není potřeba užívat různé syntetické doplňky.