verze pro tisk

Preeklampsie I. část: příznaky a prevence

21. březen 2012

Trpíte preeklampsií? A co to vlastně je? Jak vás a dítě ohrožuje? Podívejte se v první části na to, co tato nemoc způsobuje a jaké jsou příznaky.


Preeklampsie I. část: příznaky a prevencePreeklampsie I. část: příznaky a prevence

Preeklampsie je jedním z nejzávažnějších onemocnění v těhotenství. Není zdaleka tak lehce rozpoznatelné a může být na životě ohrožující komplikací jak pro matku, tak pro plod.

Postihuje asi 8% těhotných a je to nemoc, která je spojena právě a jen s těhotenstvím, mimo něj se nevyskytuje. Jedná se totiž o nemoc placenty.

K čemu při preeklampsii dochází?

Při tomto onemocnění buňky plodu dávající základ placentě, nabourávají slizniční cévy samotné dělohy a ty tak otevírají neomezený průtok matčiny krve. Tento průtok je nezbytný pro správné a dostatečné zásobování živinami a kyslíkem.

Ale tento celý proces někdy nemusí proběhnout tak, jak má a cévy matky nejsou patřičně otevřené. V důsledku toho klesá přísun živin a kyslíku. Na tuto situaci logicky plod zareaguje vytvořením látek, které mají za následek zvýšení krevního tlaku matky. Plod se tímto způsobem snaží udržet dostatečný průtok placentou.

Co znamená preeklampsie pro matku?

V důsledku navyšování krevního tlaku u matky a útoku na její cévní systém může docházet ke změnám v některých orgánech. Zpravidla jím jsou ledviny, ve kterých se tak mění způsob filtrace, nebo játra, ve kterých mohou odumírat buňky. Stejně tak je ohrožen i mozek, ve kterém se cévy křečovitě stáhnou.

Jaké jsou příznaky?

Tato nemoc na začátku těhotenství nemusí být ani zdaleka rozpoznatelná. Projevuje se obvykle až v druhé polovině těhotenství. Žena ve většině případů dokonce nemusí pociťovat žádné příznaky, ale až později se projeví tyto charakteristické symptomy:

 • vysoký krevní tlak (minimálně od 140/90 a výše)
 • výskyt bílkoviny v moči (při špatné ledvinové filtraci uniká bílkovina do moči)
 • otoky (snížená hustota krve, z níž uniká voda do mimocévních prostor a tím otoky vznikají; jsou zpravidla v obličeji a na rukách)
 • nadměrný hmotnostní přírůstek
 • silná bolest hlavy (podobná migréně)
 • poruchy zraku (rozostřené vidění, chvilkový výpadek zraku apod.)
 • mdloby
 • nevolnost
 • zvracení
 • neklid
 • zaujatost

Lze nemoci zabránit?

Prevence je v tomto případě velmi sporná a popravdě žena vzniku této nemoci v podstatě nijak zvlášť zabránit nemůže. Existují sice jisté předpoklady ke vzniku preeklampsie, ale faktem je, že postihuje i ženy zcela zdravé.

Nejdůležitější je včasné diagnostikování. Toho se docílí pravidelným měřením krevního tlaku a vzorku moči. Tato vyšetření se standardně provádí na každé pravidelné kontrole v gynekologické ordinaci v rámci těhotenských prohlídek.

Jaké jsou rizikové faktory? Jsou jimi:

 • 1. těhotenství
 • osobní či rodinná dispozice (tato nemoc mohla postihnout matku rodičky)
 • věk pod 20 a nad 40 let
 • obezita
 • vícečetné těhotenství
 • těhotenská cukrovka
 • některá předtěhotenská onemocnění (hypertenze – vysoký krevní tlak, cukrovka, migrény, revmatická artritida, nemoc ledvin apod.)
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Preeklampsie II. část: komplikace a léčba

Pro tuto nemoc je typický vysoký krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. To jsou jediné dvě nezbytné podmínky pro to, aby vám lékař s jistotou potvrdil diagnózu – preeklampsie.

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Příznaky nidace, jsou nějaké?

Každá žena, která se snaží otěhotnět, přirozeně studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. A to zejména v jeho druhé polovině, po ovulaci. Dnes se podíváme na to, co je nidace a jak vlastně probíhá. Od kdy do kdy k ní dochází? A co přichází po ní?

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.