
Preeklampsie I. část: příznaky a prevence
21. březen 2012Trpíte preeklampsií? A co to vlastně je? Jak vás a dítě ohrožuje? Podívejte se v první části na to, co tato nemoc způsobuje a jaké jsou příznaky.
Preeklampsie je jedním z nejzávažnějších onemocnění v těhotenství. Není zdaleka tak lehce rozpoznatelné a může být na životě ohrožující komplikací jak pro matku, tak pro plod.
Postihuje asi 8% těhotných a je to nemoc, která je spojena právě a jen s těhotenstvím, mimo něj se nevyskytuje. Jedná se totiž o nemoc placenty.
K čemu při preeklampsii dochází?
Při tomto onemocnění buňky plodu dávající základ placentě, nabourávají slizniční cévy samotné dělohy a ty tak otevírají neomezený průtok matčiny krve. Tento průtok je nezbytný pro správné a dostatečné zásobování živinami a kyslíkem.
Ale tento celý proces někdy nemusí proběhnout tak, jak má a cévy matky nejsou patřičně otevřené. V důsledku toho klesá přísun živin a kyslíku. Na tuto situaci logicky plod zareaguje vytvořením látek, které mají za následek zvýšení krevního tlaku matky. Plod se tímto způsobem snaží udržet dostatečný průtok placentou.
Co znamená preeklampsie pro matku?
V důsledku navyšování krevního tlaku u matky a útoku na její cévní systém může docházet ke změnám v některých orgánech. Zpravidla jím jsou ledviny, ve kterých se tak mění způsob filtrace, nebo játra, ve kterých mohou odumírat buňky. Stejně tak je ohrožen i mozek, ve kterém se cévy křečovitě stáhnou.
Jaké jsou příznaky?
Tato nemoc na začátku těhotenství nemusí být ani zdaleka rozpoznatelná. Projevuje se obvykle až v druhé polovině těhotenství. Žena ve většině případů dokonce nemusí pociťovat žádné příznaky, ale až později se projeví tyto charakteristické symptomy:
- vysoký krevní tlak (minimálně od 140/90 a výše)
- výskyt bílkoviny v moči (při špatné ledvinové filtraci uniká bílkovina do moči)
- otoky (snížená hustota krve, z níž uniká voda do mimocévních prostor a tím otoky vznikají; jsou zpravidla v obličeji a na rukách)
- nadměrný hmotnostní přírůstek
- silná bolest hlavy (podobná migréně)
- poruchy zraku (rozostřené vidění, chvilkový výpadek zraku apod.)
- mdloby
- nevolnost
- zvracení
- neklid
- zaujatost
Lze nemoci zabránit?
Prevence je v tomto případě velmi sporná a popravdě žena vzniku této nemoci v podstatě nijak zvlášť zabránit nemůže. Existují sice jisté předpoklady ke vzniku preeklampsie, ale faktem je, že postihuje i ženy zcela zdravé.
Nejdůležitější je včasné diagnostikování. Toho se docílí pravidelným měřením krevního tlaku a vzorku moči. Tato vyšetření se standardně provádí na každé pravidelné kontrole v gynekologické ordinaci v rámci těhotenských prohlídek.
Jaké jsou rizikové faktory? Jsou jimi:
- 1. těhotenství
- osobní či rodinná dispozice (tato nemoc mohla postihnout matku rodičky)
- věk pod 20 a nad 40 let
- obezita
- vícečetné těhotenství
- těhotenská cukrovka
- některá předtěhotenská onemocnění (hypertenze – vysoký krevní tlak, cukrovka, migrény, revmatická artritida, nemoc ledvin apod.)
Hodnocení
Hodnocení: 2.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints