verze pro tisk

Těhotenství a jeho fáze

19. leden 2012

Právě jste objevila dvě čárky na těhotenském testu? Nebo vám po ránu nebylo právě nejlépe a vůbec tak nějak jste cítila, že se děje cosi zásadního? Ať už jste zjistila svůj "jiný stav" jakkoliv, věřte, že nastává období plné změn fyzických i psychických. Podívejme se nyní v našem přehledu týden po týdnu, jakými obdobími a změnami tělo maminky i miminka v průběhu těhotenství prochází.


Těhotenství a jeho fázeTěhotenství a jeho fáze


Těhotenství dělíme na tři trimestry, přičemž všechny tři fáze trvají přibližně stejný počet týdnů. Pro každé z těchto období bývá cosi charakteristického a v každém z nich prochází naše tělo specifickými změnami. Těhotenství samotné trvá zpravidla 40 týdnů, nejdéle však 42 týdnů.

1.    trimestr, aneb období bouřlivých změn

Toto období trvá 12 týdnů. Shrneme-li jej, jde o období plné změn. Zárodku se vyvíjejí orgány, a proto je velmi citlivý na jakékoliv působení škodlivin z vnějšího prostředí. Stejně tak i tělo matky prochází velkou proměnou a obeznámením se s novou situací.

Charakteristickými průvodními znaky počátečního těhotenství jsou ve většině případů:

  • vynechaná menstruace
  • ranní nevolnosti
  • pnutí v prsou
  • poruchy trávení
  • časté močení
  • změny chutí
  • pálení žáhy
  • únava
  • náladovost

Ne každý z těchto průvodních jevů pociťuje kdekterá maminka, ale obecně tyto znaky můžeme shrnout k oněm základním a určujícím.

Vcelku přelomovým pro tuto fázi je týden osmý, kdy zpravidla dochází k přibývání hmotnosti maminky a typickému zvětšování prsou.
V tomto období maminka obvykle navštíví svého osobního lékaře – gynekologa, který její stav potvrdí a při další návštěvě vystaví budoucí rodičce její (a potažmo i miminku) „pas“ pro následujících 9 měsíců, neboli těhotenskou průkazku. Do ní se zaznamenávají důležité údaje při celém tomto několikaměsíčním procesu.

2.    trimestr, aneb nejkrásnější období

Začíná ve 14. týdnu a celou tuto trimestrální část můžeme charakterizovat  spojením „relativní klid a pohoda“. Proč? Odpověď je prostá. Nepříjemné  a obvyklé průvodní znaky jako například ranní nevolnosti zpravidla ustoupí. Tělesná hmotnost maminky, ač stále pozvolna přibývá, je dosud ještě ve snesitelné fázi. Její "jiný stav" na ní bývá již dobře rozpoznatelný díky narůstajícímu bříšku. Obvykle je budoucí rodička v příznivé tělesné a duševní kondici a svůj stav si užívá.
V případě plodu dochází k růstu a vývoji jeho tělesných orgánů. Miminku narostou řasy a obočí a jeho tělíčko je pokryto chmýřím (tzv. lanugo). Kůže je ovšem ještě velmi tenká a průhledná. Vyvíjejí se klouby a pevné kosti. V tomto trimestru je již možné s velkou přesností určit i pohlaví miminka. Ke konci této fáze je možné cítit první pohyby plodu. Ovšem prvorodičky jej obvykle zaznamenají až kolem 20. týdne, ale vícerodičky už kolem týdne osmnáctého. Poměrně časté jsou i případy maminek, které cítí první pohyby miminka již v 16. týdnu.
Maminku také čeká několik důležitých vyšetření a odběrů krve. Jejich podstatou je včasné určení možných vývojových vad. Hlavním vyšetřovacím bodem je takzvaný triple test, při němž je třeba odebrat krev budoucí rodičky a podrobit ji sérii vyšetření. Jejich účelem je vyvrácení či potvrzení případné genetické odchylky. Stejně tak čeká maminku ultrazvukové vyšetření. Měla by jím projít každá maminka, tudíž jej nazýváme vyšetřením screeningovým, neboli plošným.

3.    trimestr, aneb čekání na porod

Počátkem je 27. týden těhotenství. Plod prochází velkým vývojem, orgány dozrávají. Již dobře slyší a rozezná světlo a tmu. Přibližně v 36. týdnu se zpravidla miminko otočí do definitivní polohy vhodné pro porod, tedy hlavičkou dolů. I sama maminka se již plně psychicky i fyzicky připravuje na porod. Prudce přibývá na váze a obvykle již pociťuje nepříjemný úbytek fyzické zdatnosti a ztíženou pohyblivost. Zároveň zažívá pocity nervozity a obavy z porodu, ale i se těší, až se skutečně stane maminkou a konečně své miminko přivítá na svět.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

U všech zdravých žen probíhají v těle procesy, které se stále opakují, a proto se dají vypozorovat. Rozdíl je v tom, co na nás jak působí, a jak dlouho to vše našemu tělu trvá. Ve chvíli, kdy začnete své tělo vnímat, můžete zjistit mnoho souvislostí.

Pouštějte miminku hudbu, podpoříte tak jeho správný vývoj

Pouštějte miminku hudbu, podpoříte tak jeho správný vývoj

Miminko již od 4. měsíce na lidský hlas dokáže reagovat. A nejen na hlas, ale i na další zvukové podněty. Hudba, zpěv a povídání si s miminkem, i když je ještě v bříšku, je tak ideální stav, který působí prospěšně na ženu i plod.

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Odpověď na otázku, zda a jak až moc jsou bylinky zdraví prospěšné, nebo těhotné ženě a vyvíjejícímu se plodu naopak škodí, není lehké najít. Obecně je ale možné říci, že s bylinkami je to tak trochu jako s léky.

Očkování v těhotenství: Je to možné?

Očkování v těhotenství: Je to možné?

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodla podstoupit v těhotenství vakcinaci, pak rozhodně o svém stavu informujte nejen lékaře, který imunizaci provádí, ale i svého gynekologa.