verze pro tisk

Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

13. prosinec 2013

U všech zdravých žen probíhají v těle procesy, které se stále opakují, a proto se dají vypozorovat. Rozdíl je v tom, co na nás jak působí, a jak dlouho to vše našemu tělu trvá. Ve chvíli, kdy začnete své tělo vnímat, můžete zjistit mnoho souvislostí. Například bolesti hlavy v období ovulace, změny nálad, bolesti zad a v podbřišku v určitém období. Nebo výtok či špinění se také může pravidelně opakovat. Co vše na sobě můžete pozorovat?


Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

Rozdělení cyklu

Menstruační cyklus ženy průměrně trvá 28 dní, a prvním dnem cyklu se počítá první den krvácení. Cyklus se dá rozdělit do čtyř fází:

Menstruace – trvá několik dní (2-7) a zahrnuje ztrátu krve 50-80 ml.

Folikulární fáze – Vlivem hormonu stimulujícího folikul začíná ve vaječníku růst několik folikulů obsahující vajíčka. Jen nejrozvinutější folikul se dále vyvíjí a růst ostatních se zastaví, proto v každém cyklu dozraje obvykle jen jedno vajíčko.

Ovulace – uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vejcovod zachytí vajíčko a poskytne prostor pro oplodnění. Obvykle probíhá v polovině cyklu. Samotná ovulace trvá jen pár minut, ale plodné jsou přibližně tři dny před a den po ní.

Luteální fáze – po ovulaci se zbytek folikulu pomocí hormonů hypofýzy přemění do žlutého tělíska. Žluté tělísko bude příští 2 týdny produkovat k estrogenům i progesteron důležitý pro udržení embrya a podporu raného těhotenství.

Po oplodnění vajíčka rostoucí embryo putuje do děložní dutiny, kde se během týdne uhnízdí. To je signál pro žluté tělísko, aby pokračovalo v produkci progesteronu. Bez těhotenství žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu klesnou a připraví se na další cyklus. Snížení hladiny progesteronu vede ke spuštění krvácení.

Délka luteální fáze

Luteální fáze tedy trvá od ovulace do menstruace. Její délka bývá u jedné a té samé ženy + - konstantní. Neměla by být kratší než 10 dní a většinou nebývá delší než 16 dní.

Je dobré znát délku svojí luteální fáze. Zvlášť, když máte nepravidelný cyklus. Když zjistíte, že proběhla ovulace, jste schopná určit, kdy přijde menstruace. Pokud od ovulace uběhlo více dní, než obvykle u vás trvá luteální fáze, můžete si pomalu připravit těhotenský test.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.27 hvězdiček / Hodnoceno: 96x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak prodloužit luteální fázi?

Jak prodloužit luteální fázi?

V předchozím článku jsme se podívali na to, co je to vlastně luteální fáze. Zejména ženy, které plánují otěhotnět, se tímto tématem zabývají. Mnohdy totiž zjistí, že délka jejich luteální fáze je nedostatečná, a právě to může být příčinou dosavadního neúspěchu. Lze tedy luteální fázi prodloužit a ja…

Termín porodu: Jak se určuje?

Termín porodu: Jak se určuje?

Přesný termín porodu de facto určit nelze. Vypočítat lze pouze předpokládaný termín porodu.

Zkratky a termíny: co znamenají?

Zkratky a termíny: co znamenají?

Dostala jste do roku svoje první oficiální potvrzení o vašem „jiném stavu“, těhotenskou průkazku. Co ale značí ty záhadné zkratky? Chcete jim porozumět a být tak více klidnější, že už víte, co znamenají?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.