verze pro tisk

Těhotenství: 38. týden

8. duben 2012

Víte, že vaše miminko už je donošené? A víte také, že můžete každou chvíli rodit, nebo že si ještě budete muset pár dní počkat? A jak poznáte kontrakce nepravé od těch skutečných? Co vše přináší 38. týden? Přečtěte si v následujících řádcích.


Těhotenství: 38. týdenTěhotenství: 38. týden

Co se děje miminku?

Organismus miminka už je úplně vyvinutý. Plíce dozrály a miminko, pokud by se nyní narodilo, je považováno za donošené.

Pokračuje sice zrání nervových buněk spolu s obalováním nervových vláken (to bude pokračovat ještě dlouho po narození), ale jinak je miminko zralé a připravené na porod.

Pokračuje ještě růst nehtů a některá miminka se jimi mohou značně poškrábat na obličeji.

Jedním ze znaků plné zralosti jsou i dovyvinuté genitálie u obou pohlaví. Chlapečkům sestoupila varlata do šourku a děvčátkům velké stydké pysky překrývají stydké pysky malé.

V tuto chvíli může vaše donošené miminko mít pravděpodobně hmotnost kolem 2500-3500 gramů (průměr je cca 3100 gramů) a měří asi 49-50 centimetrů.

Co se děje mamince?

Nyní už můžete kdykoliv rodit. Tato situace u vás nejspíš vyvolává pocity nejistoty a obavy, zda porod zvládnete. Ničeho se nebojte. Dopřejte si, je-li to možné, co nejvíce odpočinku a naberte potřebné síly. Volte k relaxu denní dobu, jelikož v noci se teď asi hůře vyspíte.

Je možné, že vás trápí i otoky dolních končetin. To je další důvod, proč si dopřát odpočinek. Jen dávejte pozor, na kterých částech těla se otoky objevují. Jsou-li i na obličeji a rukou, co nejdříve informujte lékaře. V tomto případě totiž hrozí, že trpíte nebezpečnou preeklampsií.

Příznivý aspekt těchto posledních týdnů je, že vaše váha se nejspíš ustálila a už do porodu neporoste. Cítíte se sice nemotorně a neohrabaně, ale nevyhýbejte se procházkám na čerstvém vzduchu. Pokud s sebou nechcete doprovod, nezapomeňte aspoň na mobilní telefon. Nikdy nevíte, zda právě v tu dobu na vás „nepřijdou“ porodní bolesti.

A jak takové kontrakce vypadají? Od nepravých, tedy poslíčků (jinak také Braxtonovy-Hicksovy kontrakce) se liší svou silou, pravidelností a délkou (poslíčky nejsou časté a bývají mírné a krátké). Na počátku je mezi nimi interval asi 10 minutový a postupně se snižuje. Intenzita a charakter je stále stejný. V tomto případě neváhejte a jeďte do porodnice.

Jaké vyšetření na vás čeká?

Pokud právě nerodíte, pak v tomto týdnu (návštěva ordinace už je každý týden) podstoupíte opět standardní a pravidelné měření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku.

V případě, že vám nebyl proveden poševní stěr na určení přítomnosti streptokoka B, určitě jej podstoupíte tento týden. Stejně tak vyšetření pomocí kardiotokokrafu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?