verze pro tisk

Těhotenství: 27. týden

17. březen 2012

Víte, že vaše těhotenství prochází posledním týdnem druhého trimestru? A jak veliké už je miminko? A co vás čeká za vyšetření v poradně? Podívejte se v přehledu 27. týdne.


Těhotenství: 27. týdenTěhotenství: 27. týden

Miminko čímdál rychleji roste a přibývá na váze. V tuto chvíli už měří přibližně 37 centimetrů a váží mezi 800-1000 gramy. Díky této velikosti už má opravdu méně prostoru v děloze a tím se nejbližších týdnech jeho pozice ustálí.

Plíce jsou stále ještě nezralé. Umí vdechovat a vydechovat plodovou vodu a cvičí tak dýchací pohyby. V případě předčasného porodu by ale ještě nemohlo dýchat samostatně, ale pomocí lékařských přístrojů.

Děťátko si také začíná vytvářet obranyschopnost, a to díky protilátkám, které se k němu přes placentu dostávají.

Co dalšího se miminku vyvinulo?

  • tkáně v mozku se rychle vyvíjejí (mozek je velmi aktivní)
  • umí otevřít a zavřít oči (už i vidí přes břišní stěnu světlo)
  • má tvrdé ploténky nehtů na konci prstíčků
  • rychleji se vytváří kožní mázek

Co se děje mamince?

I vám roste váha rychleji. V tuto chvíli může být hmotnostní přírůstek už kolem 6-7 kilogramů. Díky tomu zřejmě máte pocit, že jste neforemná, neohrabaná, ale také více unavená. Proto se snažte častěji odpočívat.

Pokud možno také nevolte při spaní polohu na zádech. V důsledku zvětšené dělohy, která tlačí na velké cévy, můžete totiž trpět pocity na omdlení. Cítíte také pravidelné pohyby miminka. V případě, že jsou ale citelné jen velmi málo nebo vůbec, kontaktujte co nejdříve lékaře.

Kromě váhy vzrostl i objem vaší krve, a to až o 30%. Červených krvinek je méně v poměru ke krevní plazmě, což má obvykle za následek tolik typickou těhotenskou anémii (chudokrevnost – možno doplnit na doporučení lékaře tabletkami s obsahem železa). Naopak stoupá počet bílých krvinek, což má nepříznivý vliv na srážlivost krve, která je tak nízká.

Co vás čeká za vyšetření?

Pokud navštívíte tento týden ordinaci, očekávejte opět pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku.

Při případném ultrazvukovém vyšetření vám lékař může za pomoci změření velikosti dělohy a umístění ruky na vaše bříško zjistit délku fundusu (vzdálenost od spony stydké po nejvyšší bod těhotné dělohy).

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Adriana Dziadková

úterý, 30. červenec 2013
17:47

Dobrý den, jak poznám že trpím těhotenskou cukrovkou?


posted by: Adriana Dziadková [Odpovědět]

tumon

pondělí, 5. srpen 2013
08:20

tumon

Dobrý den, podívejte se na tento článek, je zde vše základní, co potřebujete o těhotenské cukrovce vědět: http://www.itehotenstvi.cz/zdravi/tehotenska-cukrovka-mate-se-obavat.html Jak je v článku zmíněno, mezi 24. a 28. týdnem se obvykle provádí test na těhotenskou cukrovku, takže jej jistě na radu svého gynekologa podstoupíte.
Zdravím a přeji hodně štěstí!


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?