verze pro tisk

Špinění v těhotenství: co může značit?

15. listopad 2013

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?


Co je špinění a kdy se objevuje?

Špinění je velmi slabé krvácení a může mít i různou barvu, od červené až po hnědou. Spousta těhotných žen se v první trimestru s krvácením setká.

Na začátku těhotenství se může splést s menstruačním krvácením, jen slabší. A to může být pro ženu první signál, že se něco děje, že je těhotná. Špinění se může objevit i ve druhém a třetím trimestru, ovšem to už může být vážnější.

První trimestr

Krvácení, či špinění se může objevit už při nidaci a to 10 až 14 dní po oplodnění. Důvodem je uhnízdění oplodněného vajíčka ve stěně dělohy. Jde o tzv. implantační krvácení.

Dalším důvodem je změna na děložním čípku (je víc prosáklý krví). Jde o krvácení po fyzickém kontaktu – lékařské vyšetření, či milování. Nebo i některé infekce děložního čípku se mohou projevit špiněním.

V prvních 12 týdnech může, bohužel, krvácení také znamenat potrat. K tomu dochází přibližně ve 14 % těhotenství.

Slabým krvácení může být provázeno i mimoděložní těhotenství a je často spojené i bolestmi v podbřišku. V tomto případě je ohroženo zdraví těhotné ženy.

Špinění ve druhém a třetím trimestru

I v tomto období může krvácení znamenat potrat, ale riziko je menší než na začátku těhotenství.

Může jít i o problémy s placentou, její nepravidelné uchycení, či předčasné odlučování. Toto je provázeno silnými bolestmi břicha.

Po 20. týdnu těhotenství krvácení, se slabými kontrakcemi a bolestmi zad či odtoku plodové vody, může znamenat předčasný porod.

Děložní hrdlo uzavírá – a chrání tak dělohu před bakteriemi – hlenová zátka. Několik dní, nebo hodin před porodem (někdy až při porodu) se uvolňuje a odchází pochvou ven.

Krvácení provází i otevírání děložního hrdla při porodu.

Neváhejte s návštěvou pohotovosti!

  • kdykoli když krvácení či špinění je střední, nebo silné
  • kdykoli ve druhém a třetím trimestru
  • když je krvácení provázeno bolestmi v podbřišku, křečemi, horečkou, nebo kontrakcemi

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře kontaktujte vždy a to co nejdříve. I malé špinění, či krvácení může být závažným příznakem nějakého problému.

 

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.64 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Těhotenství je období plné změn. Nemění se jen vaše tělo, ale také vaše psychika. S čím vším se můžete setkat? Je normální pociťovat deprese, vztek, náhlé změny nálad a podobné výkyvy v psychice?

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Zlomeniny v těhotenství? S hojením může pomoci Femoralex

Těhotenství je krásné období, které by si nastávající maminka měla co nejvíce užívat. Bohužel ani v něm se však leckdy nevyhneme úrazům. Díky tomu, že i v požehnaném stavu mnoho maminek sportuje, může dojít také ke zlomeninám.

Vánoční dárky pro muže

Vánoční dárky pro muže

Začátek školního roku je pro některé nejen mezníkem toho, kdy dětem končí letní prázdniny a začíná škola, ale také impulsem k pozvolnému nakupování vánočních dárků. Chcete-li být letos opravdu originální, pak se nechejte inspirovat nabídkou společnosti Firma na zážitky.

Endometrióza může způsobit neplodnost

Endometrióza může způsobit neplodnost

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění žen a postihuje právě ty, které jsou v reprodukčním věku. Její přítomnost může způsobit i neplodnost žen, proto není dobré podceňovat její možné příznaky.