
Endometrióza může způsobit neplodnost
9. září 2012Bolí vás často v podbřišku? Míváte v moči krev? Nebo vás k tomu všemu postihují ještě depresivní stavy? Pak buďte na pozoru. Možná se za vašimi obtížemi skrývá nepříjemná endometrióza.
Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění žen a postihuje právě ty, které jsou v reprodukčním věku. Její přítomnost může způsobit i neplodnost žen, proto není dobré podceňovat její možné příznaky.
Endometrium je výstelka dutiny děložní. Její částečky se mohou uvolnit a putovat prakticky po celém těle. Kromě srdečního svalu a sleziny se mohou vyskytnout kdekoliv.
Tato nemoc způsobuje velmi bolestivou menstruaci. Dlouhodobý tlak a bolest podbřišku, bolest při pohlavním styku, případně krev v moči jsou ukazateli případné endometriózy.
4 typy endometriózy
- Peritoneální – je nejsnáze rozpoznatelná
- Ovariální – způsobuje barevná ložiska na vaječníku; ta mohou vytvořit ve vajíčku cystu
- Endometrióza rektovaginálního septa – vytváří tuhé uzlíky a působí trvalou a nadměrnou bolest
- Adenomyóza – způsobuje děložní myomy, tedy svalové uzly na děloze a tím krvácení z dělohy a její zvětšení; stejně tak způsobuje pánevní bolest
Příčina je stále nejasná
Při endometrióze sice nedochází k velkým ztrátám krve, ale velmi často se vytváření jizvy a cysty, což může vést až k srůstům. A právě srůsty jsou často jednou z příčin neplodnosti.
Na vznik endometriózy ale mohou mít vliv i genetické, hormonální či imunologické jevy.
Vcelku uznávaným vysvětlením možné příčiny je i takzvaná implantační teorie. Tvrdí, že při menstruaci je děložní sliznice odplavena z děložní dutiny pochvou a odloučené částečky jsou tak během menstruace odplavené například do břišní dutiny, kde zahnízdí.
Vyšetření
K potvrzení nemoci je nezbytné laparoskopické vyšetření. Při něm se provede drobný řez v pupeční jamce a do ní se poté vsune laparoskop, tedy malá kamera se světlem, která umožňuje prohlížení orgánů. Toto vyšetření je nebolestivé a vyžaduje jen krátkou hospitalizaci.
V ordinaci může provést ošetřující gynekolog i takzvanou hysteroskopii, pomocí níž zkontroluje děložní hrdlo a dutinu. Vyšetření probíhá pomocí speciálního zrcadla a tenkého optického přístroje, hysteroskopu. I toto vyšetření není bolestivé a nevyžaduje žádnou hospitalizaci.
Léčba
Ta možná je, ale většinou nemá dlouhý efekt. Endometrióza se léčí pomocí chirurgického zákroku a hormonálně. Léčba je sice až v 80% žen úspěšná, ale zpravidla po roce se často vyskytuje recidiva.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
pepa
pondělí, 21. leden 201310:09
Myslím jsou informace i zde: www.gynekolog.cz
posted by: pepa [Odpovědět]
tumon
čtvrtek, 31. leden 201312:06

Ano, děkuji. O endometrióze se pochopitelně píše na spoustě webech. Já udělala stručný nástin o typech, příčině a léčbě, aby žena měla alespoň pro začátek nějaké informace
posted by: tumon [Odpovědět]
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints