verze pro tisk

Endometrióza může způsobit neplodnost

9. září 2012

Bolí vás často v podbřišku? Míváte v moči krev? Nebo vás k tomu všemu postihují ještě depresivní stavy? Pak buďte na pozoru. Možná se za vašimi obtížemi skrývá nepříjemná endometrióza.


Endometrióza může způsobit neplodnostEndometrióza může způsobit neplodnost

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění žen a postihuje právě ty, které jsou v reprodukčním věku. Její přítomnost může způsobit i neplodnost žen, proto není dobré podceňovat její možné příznaky.

Endometrium je výstelka dutiny děložní. Její částečky se mohou uvolnit a putovat prakticky po celém těle. Kromě srdečního svalu a sleziny se mohou vyskytnout kdekoliv.

Tato nemoc způsobuje velmi bolestivou menstruaci. Dlouhodobý tlak a bolest podbřišku, bolest při pohlavním styku, případně krev v moči jsou ukazateli případné endometriózy.

4 typy endometriózy

  1. Peritoneální – je nejsnáze rozpoznatelná
  2. Ovariální – způsobuje barevná ložiska na vaječníku; ta mohou vytvořit ve vajíčku cystu
  3. Endometrióza rektovaginálního septa – vytváří tuhé uzlíky a působí trvalou a nadměrnou bolest
  4. Adenomyóza – způsobuje děložní myomy, tedy svalové uzly na děloze a tím krvácení z dělohy a její zvětšení; stejně tak způsobuje pánevní bolest

Příčina je stále nejasná

Při endometrióze sice nedochází k velkým ztrátám krve, ale velmi často se vytváření jizvy a cysty, což může vést až k srůstům. A právě srůsty jsou často jednou z příčin neplodnosti.

Na vznik endometriózy ale mohou mít vliv i genetické, hormonální či imunologické jevy.

Vcelku uznávaným vysvětlením možné příčiny je i takzvaná implantační teorie. Tvrdí, že při menstruaci je děložní sliznice odplavena z děložní dutiny pochvou a odloučené částečky jsou tak během menstruace odplavené například do břišní dutiny, kde zahnízdí.

Vyšetření

K potvrzení nemoci je nezbytné laparoskopické vyšetření. Při něm se provede drobný řez v pupeční jamce a do ní se poté vsune laparoskop, tedy malá kamera se světlem, která umožňuje prohlížení orgánů. Toto vyšetření je nebolestivé a vyžaduje jen krátkou hospitalizaci.

V ordinaci může provést ošetřující gynekolog i takzvanou hysteroskopii, pomocí níž zkontroluje děložní hrdlo a dutinu. Vyšetření probíhá pomocí speciálního zrcadla a tenkého optického přístroje, hysteroskopu. I toto vyšetření není bolestivé a nevyžaduje žádnou hospitalizaci.

Léčba

Ta možná je, ale většinou nemá dlouhý efekt. Endometrióza se léčí pomocí chirurgického zákroku a hormonálně. Léčba je sice až v 80% žen úspěšná, ale zpravidla po roce se často vyskytuje recidiva.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

pepa

pondělí, 21. leden 2013
10:09

Myslím jsou informace i zde: www.gynekolog.cz


posted by: pepa [Odpovědět]

tumon

čtvrtek, 31. leden 2013
12:06

tumon

Ano, děkuji. O endometrióze se pochopitelně píše na spoustě webech. Já udělala stručný nástin o typech, příčině a léčbě, aby žena měla alespoň pro začátek nějaké informace :-)


posted by: tumon [Odpovědět]

Čtěte také...

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte, že na to nejdůležitější jste možná úplně zapomněla. O co jde? Pro budoucí těhulku je podstatné, aby byla v psychické pohodě, neboť právě t…

Vánoční dárky pro muže

Vánoční dárky pro muže

Začátek školního roku je pro některé nejen mezníkem toho, kdy dětem končí letní prázdniny a začíná škola, ale také impulsem k pozvolnému nakupování vánočních dárků. Chcete-li být letos opravdu originální, pak se nechejte inspirovat nabídkou společnosti Firma na zážitky.

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Těhotenství je období plné změn. Nemění se jen vaše tělo, ale také vaše psychika. S čím vším se můžete setkat? Je normální pociťovat deprese, vztek, náhlé změny nálad a podobné výkyvy v psychice?

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?