verze pro tisk

Těhotenství: 3. a 4. týden

24. leden 2012


K čemu dochází v probíhajících dvou týdnech? Jak velký je již vyvíjející se zárodek? Pojďme se podívat v dalším přehledu!


Těhotenství: 3. a 4. týdenTěhotenství: 3. a 4. týden

3. a 4. týden jsou obdobím, kdy skutečně dochází k oplodnění vajíčka a následnému těhotenství. Je tomu tak i přesto, že oficiálně podle lékařských „šablon“ jste už „těhotná“ 2 týdny. A to proto, že těhotenství jako takové se počítá od prvního dne poslední menstruace. Ovšem k samotnému zdařenému oplodnění dochází teprve v období 14 až 21 dní od poslední menses.

3. týden – opravdu těhotná!

V případě, že došlo k úspěšnému oplodnění (tedy ke spojení vajíčka se spermií), vytvoří se takzvaná prvojádra (každé z nich nese polovinu genetické výbavy, tedy 23 chromozomů), a to od každého z rodičů.

V těchto prvojádrech se všech 46 chromozomů zkopíruje tak, že v mužském prvojádře se utvoří 2 sady po 23 chromozomech původem od otce a naproti tomu v ženském prvojádře ten samý počet matčina původu. To celé vede k buněčnému dělení. Teprve nyní jste formálně těhotná!

Takto vzniklý zárodek je v této fázi již viditelný okem, měří totiž 0, 5 mm.

Ačkoliv jste budoucí maminkou, vaše těhotenství ještě v podstatě není rozpoznatelné pomocí běžného těhotenského testu, neboť hladina určujícího hormonu hCG je stále poměrně nízká. Nepociťujete ani žádné těhotenské příznaky, jako je například nevolnost a zvracení, případně vynechaná menses.

4. týden – vynechaná menstruace

V tomto týdnu dochází k takzvanému uhnízdění vajíčka (nidaci) v děložní sliznici. V návaznosti na tento proces se nedostaví menstruace. A to je první prokazatelnou známkou, že jste těhotná.

Je možné, že se může dostavit ještě jakési špinění, nebo lehčí krvácení, ale rozhodně už se nejedná o menstruaci. K tomuto špinění totiž dochází díky narušení cév v děložní sliznici v okolí blastocysty).

Pro zárodek (nyní můžeme hovořit o embryu) začíná doba tvoření tří zárodečných vrstev, a to ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto vrstev postupně vznikají všechny orgány a tkáně miminka. Ve 4. týdnu začíná fungovat i placentální oběh. Zárodečné tkáně prorůstají sliznicí dělohy a dochází tak k vytvoření samotné placenty, která po celou dobu těhotenství bude vyživovat vyvíjející se „nový život“.

Velikost embrya je v této fázi přibližně 1 mm.

Je možné, že se shledáte již s prvními příznaky gravidity, například s nevolností nebo pnutím v prsou. Váš „jiný stav“ už bude s určitou pravděpodobností patrný na běžném těhotenském testu. Ovšem vyšší prokazatelnosti se dočkáte až nejméně týden od první nedostavené menstruace. Až nyní je totiž hladina hormonu hCG dostatečně vysoká.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 35x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Lucka

pondělí, 16. prosinec 2013
13:32

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda špinění po uhnízdění vajíčka může trvat i déle jak 1-2dny...mám lehké špinění 3den,ale na MS je ještě brzy. Snažili jsme se s manželem o miminko,tak přemášlím jestli by to mohlo znamenat uhnízdění vajíčka. Jedná se o jemné hnědavé špinění je lehké pobolívání v podbřišku...nic ostrého a ani nějak výrazně bolestivého.
Děkuji za odpověd a přeji pěkný den.
Lucka


posted by: Lucka [Odpovědět]

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?