verze pro tisk

Těhotenství: 31. týden

25. březen 2012

Cítíte mnohem častěji „poslíčky“? Jak rychle roste miminko? Je už plně vyvinuté? Dozvíte se v následujícím přehledu.


Těhotenství: 31. týdenTěhotenství: 31. týden

Pozvolna se vaše těhotenství přibližuje polovině třetího trimestru. Miminko velmi rychle a vlastně už jen přibývá na váze a roste. V tuto chvíli je jeho hmotnost kolem 1500 gramů a měří asi 41 centimetrů.

V případě váhového přírůstku má miminko před sebou ještě kus cesty. Do porodu by mělo navýšit hmotnost přibližně o další 1,5-2 kilogramy.

Tím, že je miminko buclatější a pod jeho pokožkou se vytvořila silnější vrstva tuku, je povrch kůže krásně vyhlazený.

Děťátko je stále více a více čilé, kope, otáčí se a protahuje se. Jedinými orgány, které se stále dotváří, jsou mozek (ten nabývá na objemu) a plíce. Ty ještě nejsou dostatečně zralé a při případném předčasném porodu by miminko muselo ještě dýchat pomocí lékařských přístrojů.

Co se děje mamince?

Máte pocit, že vás dostihly kontrakce? Zatím byste měla být klidná. Zřejmě jsou to totiž falešné kontrakce čili poslíčky. Mohou být sice mírně bolestivé, ale nejsou pravidelné a časté.

Možná vás trápí i dýchací potíže. Příčinou je tlak dělohy na bránici. Nebo vás sužují bolesti hrudního koše? Není divu, vaše miminko je totiž už nejspíš otočeno hlavičkou dolů a v oblasti dolních žeberních oblouků má nožičky, kterými vás zarputile kope.

Objevila jste na prsou nažloutlé kapičky? Tato hustá tekutina je takzvané kolostrum a je to v podstatě první mateřské mléko.

Jaké vyšetření podstoupíte?

Pokud tento týden navštívíte ordinaci, čeká vás opět pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku. Možné je i v pořadí třetí velké vyšetření pomocí ultrazvuku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?