verze pro tisk

Těhotenství: 23. týden

6. březen 2012

Cítíte první stahy děložní svaloviny? A víte, že se takovým stahům říká „poslíčky“? A co nového umí vaše rychle rostoucí miminko? Dozvíte se v následujících řádcích.


Těhotenství: 23. týdenTěhotenství: 23. týden

Možná je vám divné, co že to cítíte za lechtavé bublání v bříšku? Nic se nebojte, to zřejmě jen vaše miminko škytá. Ano, i to už umí. Ke škytání dochází při spolykaném větším množství plodové vody. Ta se následně dostane do krevního oběhu a přes ledviny a močový měchýř je posléze vyloučena z těla ven.

Miminko už má také dobře vyvinuty veškeré smysly, zvláště pak sluch. V této době dokonce rozezná i váš hlas od všech ostatních. Klidně si s miminkem proto povídejte, nebo mu zpívejte. Vaše barva a tón hlasu na děťátko působí uklidňujícím dojmem.

Jeho metabolické nároky jsou také čímdál vyšší. Z vašeho těla si pro svou potřebu odebírá značné množství živin, minerálů, vitamínů. Je tedy nanejvýš vhodné dodržovat pestrou a vyváženou stravu bohatou na všechny důležité a prospěšné složky.

V posledních týdnech velmi rychle přibývá na váze. Nyní už měří celou svou délkou asi 29 centimetrů a váží přibližně 460 gramů.

Co dalšího se vyvinulo miminku?

  • v podkožní vrstvě se ukládá tuk
  • ve střevech se hromadí smolka (první poporodní stolice – tmavě zelené a černé barvy)
  • vyvíjí se plicní cévy (umožňují dýchání)
  • u chlapců vytvořen šourek

Co přinesl 23. týden mamince?

Stejně jako miminko, i vy přibýváte rychleji na váze. Tím už začíná ale být omezena vaše fyzická aktivita, proto si dopřejte více odpočinku nebo nenáročného cvičení. To může být prevencí před vznikem křečových žil.

Vrchol dělohy už se nachází vysoko nad rovinou pupíku. Děloha tak v důsledku růstu mění polohu některých orgánů, zvláště žaludku. To s sebou může přinést nepříjemné pálení žáhy. Omezte proto svůj jídelníček o těžká, tučná a hlavně kořeněná jídla. Pro klidnější spánek vcelku pomáhá sklenice vlažného mléka, která zneutralizuje do jícnu se vracející žaludeční šťávy.

Možná cítíte první děložní stahy, tedy takzvané poslíčky. Nejedná se přímo o kontrakce, ale jsou jim velmi podobné. Na rozdíl od kontrakcí ale nejsou poslíčky bolestivé. A neobávejte se ničeho, tento stav je poměrně běžný.

Jaké vyšetření na maminku čeká?

V případě návštěvy gynekologické ordinace opět podstoupíte pravidelné vyšetření krevního tlaku, moči a váhového přírůstku.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie v těhotenství: jak s nimi bojovat?

Strie jsou takzvané pajizévky (vnitřní jizvy), kdy povrch kůže zůstává neporušený, ale naopak v kůži pod striemi téměř chybí elastické vlákno a pokožka pod povrchem tak popraská. Vznik pajizévek postihuje v těhotenství až 90% žen.

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?