verze pro tisk

Cestování versus těhotenství

19. duben 2012

Máte ráda cestování a nechcete se ho vzdát ani v těhotenství? Jaký dopravní prostředek je ale nejvhodnější? Co je nutné zvážit před každou cestou? Podívejte se na několik rad v následujícím článku.


Cestování versus těhotenstvíCestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Obecně můžeme říci, že nejvhodnějším těhotenským obdobím na cestování je 2. trimestr. Ženám v té době obvykle nebývá nevolno, cítí se dobře a hrozí i mnohem menší riziko potratu než v předchozím semestru.

To vše ale platí v případě, že má žena bezproblémové těhotenství a netrpí krvácením a zvýšeným rizikem potratu. Pak je záhodno omezit i cesty na kratší vzdálenosti.

Zvláště před každou delší cestou konzultujte svůj záměr s lékařem. Na škodu rozhodně není ani porada s pojišťovnou, u které se připojistíte. Některé pojišťovny totiž nechtějí nést rizika spojená s těhotenstvím.

Těhotenské cestovatelské „devatero“

Pokud se cítíte na cestování na delší vzdálenost, je dobré zvážit několik věcí a řídit se určitými radami jako:

  • dostupnost lékařské péče v průběhu cesty
  • omezit pobyt na slunci (v případě destinace v teplých krajích – hrozí dehydratace a přehřátí organismu)
  • situace v místě pobytu
  • klima
  • hygienické podmínky
  • místní lékařská péče (dostupnost, úroveň)
  • strava
  • úroveň bydlení
  • pravděpodobnost nákazy infekční chorobou

Jaké volit dopravní prostředky a jaké raději ne?

Nejvhodnějším způsobem cestování je jízda vlakem. Hrozí jen mírné otřesy, těhotné ženě se naskýtá pohodlné sezení a možnost projít se.

Auto a autobus s sebou přinášejí větší riziko otřesů a případné nehody. Pokud ženy řídí, je lepší mít s sebou doprovod, volit méně frekventovanou trasu (stres v dopravní zácpě není vhodný; snížená reaktivnost těhotné ženy), jízdu přerušovat odpočinkem a občerstvovat se.

Pozor! – těhotná žena musí také používat bezpečnostní pásy! Při upevňování se přikládá spodní část pásu pod břicho.

Specifické je cestování letadlem. Kvůli nižšímu tlaku se snižuje množství kyslíku, což může být některým těhotným ženám přinejmenším nepříjemné.

Letecké společnosti poměrně nerady berou těhotné na palubu a někdy dokonce vyžadují i lékařské potvrzení. Od 36. týdne těhotenství už gravidní ženu zřejmě žádná společnost nepřepraví, i kdyby se maminka cítila sebelépe.

V případě cesty letadlem by těhotná žena měla využít možnosti chození po palubě aspoň na několik minut každou hodinu, protáhnout si končetiny, hodně pít a pokud možno sedět u uličky (právě pro možnost chůze a protažení končetin).

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Velmi důležitou položkou výbavičky je nepochybně kočárek. Rozhodně dobře zvažte, který pořídit. Nabídka je skutečně bohatá. Bydlíte na vesnici s horším terénem? Pak určitě zvolte kočárek s velkými (nejlépe nafukovacími) koly, bytelný.

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Létání v těhotenství: pohoda, nebo risk?

Je čas dovolených a mnozí z nás tak vyrážejí do různých koutů světa a různými dopravními prostředky. Na dovolenou odjíždí samozřejmě i těhotné ženy. Jakou dopravu by právě ony měly zvolit, aby jejich dovolená proběhla bez komplikací?

Těhotenství po čtyřicítce: klady a zápory

Těhotenství po čtyřicítce: klady a zápory

V současné době není žádnou výjimkou, když si žena pořídí dítě po čtyřicítce. Ještě před třiceti lety by se jednalo o „staré“ matky, dnes lze říci, že jsou to ženy v nejlepším věku. Nicméně lékaři tak optimističtí nejsou. Vyšší věk s sebou přináší mnoho zdravotních rizik pro matku i dítě. Navíc samo…

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…