verze pro tisk

Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

31. březen 2012

Váháte, jakou matraci pořídit do postýlky? Co všechno je potřeba k výbavě do kočárku? Je nutná podložka pod prostěradlo? Podívejte se, co by rozhodně nemělo chybět ve vaší výbavě pro miminko. Tentokrát vše kolem spánku a cestování.


Výbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestováníVýbavička pro novorozence, 3. část - spánek a cestování

Pár tipů na začátek

Velmi důležitou položkou výbavičky je nepochybně kočárek. Rozhodně dobře zvažte, který pořídit. Nabídka je skutečně bohatá. Bydlíte na vesnici s horším terénem? Pak určitě zvolte kočárek s velkými (nejlépe nafukovacími) koly, bytelný. Vhodná je takzvaná trojkombinace, která vám navíc může vydržet po celou dobu novorozeneckého a batolecího věku.

Žijete ve městě s rovnými chodníky a často se přepravujete hromadnou dopravou? Jezdíte často autem a máte menší kufr? Pak bude určitě vhodným kočárek odlehčený, s menšími koly a takzvaným cik-cak typem složení. Tedy takovým, který složíte pomocí jednoho dvou kliků velmi rychle a který se vejde bez potíží do kufru auta.

Na škodu nejsou ani aretační kolečka (otočná o 360 stupňů), která dobře poslouží při přesunu nejen v obchodě mezi regály.

Přemýšlíte nad typem matrace do postýlky? Vyberte pevnou, nejlépe celokokosovou, nebo kombinovanou molitan-kokos-molitan. Takovéto matrace jsou velmi prospěšné pro správný vývoj páteře vašeho miminka.

Základní výbava pro spánek a cestování

 • postýlka (na trhu je mnoho druhů – bez koleček, s kolečky, s bočním stahováním; záleží jen na vaší volbě)
 • kočárek (k němu je dobré mít ve výbavě i pláštěnku a síťku proti hmyzu, případně deštník proti slunci)
 • deka do kočáru
 • fusak do kočáru (možno pořídit i do autosedačky)
 • autosedačka (pro první měsíce tzv. „vajíčko“ do 9 kg)
 • chůvička (není ale zcela nutná, pokud dítě spí ve vaší blízkosti)
 • 2 zavinovačky (můžou být klasické s vložkou, nebo rychlozavinovačky, nebo použijte 1 klasickou a 1 rychlozavinovačku – volba je na vás)
 • 2 povlečení do postýlky
 • pokrývka (může být i tenká, pokud je miminko narozeno v letním období) + polštář (tenký; ale raději jej dávejte miminku pod hlavičku až kolem 1 roku)
 • 2-3 prostěradla (pod něj můžete dát nepromokavou podložku, ale není třeba)
 • matrace
 • mantinel do postýlky (je velmi dobrý, miminko je tak při spánku chráněno od otlaků tyčí postýlky)

Výbavičku můžete pochopitelně rozšířit o další věci, ale raději počkejte, nebo pečlivě uvažte, zda je skutečně upotřebíte.

Možná se domníváte, že bez nebes by postýlka pro miminko nebyla tím pravým ořechovým. Nebo hodně cestujete? Pak dobrým pomocníkem bude cestovní postýlka. Ta se hodí i v případě, že budete dávat miminko spát například k prarodičům. Je skladná a snadno rozložitelná.

Na vycházkách a návštěvách jistě oceníte jednorázové podložky při přebalování. Nechcete jet s kočárkem do obchodu, který je několik metrů od bydliště? Pořiďte si pro miminko šátek na nošení.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Výbavička pro novorozence, 1. část - oblečení

Výbavička pro novorozence, 1. část - oblečení

Je samozřejmě těžké předem vědět, zvlášť jste-li prvorodička, co je opravdu nutné a bez čeho se výbavička miminka neobejde. Každý rodič i miminko mají pochopitelně jiné potřeby a nároky. Je ale nezbytné mít připravený základ, zbývající dokoupíte.

Výbavička pro novorozence, 2. část - hygiena, kosmetika, lékárnička

Výbavička pro novorozence, 2. část - hygiena, kosmetika, lékárnička

V případě různých krémů, mastiček a olejíčků rozhodně nic nepřehánějte. Pořiďte jen nezbytný základ a usoudíte-li, že vaše miminko potřebuje další přípravky, můžete je později dokoupit.

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Potřeba spánku bývá v těhotenství opravdu vysoká. Je to dáno hormonálními změnami, které ovlivňují tělo i mysl. Únava je patrná především v prvním trimestru. Dopřejte si tedy, pokud je to jen trochu možné, odpočinek i kdykoliv přes den.